Տեղի ունեցավ ՀԷՑ-ի պարտատոմսերի թողարկման հանդիսավոր արարողությունը․ Ամերիաբանկ 12/19/2023 21:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության պարտատոմսերի թողարկման հանդիսավոր արարողությունը:
Ընկերությունն առաջին անգամ պարտատոմսեր է թողարկել Հայաստանի կապիտալի շուկայում` 32 մլրդ դրամի չափով, 11.4% տոկոսադրույքով, 3 տարի մարման ժամկետով և արժեկտրոնի վճարման կիսամյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն Ամերիաբանկն է:
Պարտատոմսերի թողարկման նպատակն Ընկերության վարկերի վերաֆինանսավորումն է, ինչպես նաև ներդրումային ծրագրի շարունակականության ապահովումը, որն ուղղված է էլեկտրաէներգիայի կորուստների նվազեցմանը, բաշխիչ ցանցի ընդլայնմանը, գործառնական ծախսերի նվազեցմանը, սպասարկման որակի բարձրացմանը, նոր բաժանորդների միացմանը ցանցին, էլեկտրաէներգիայի հաշվառման համակարգերի արդիականացմանը:
Պարտատոմսերի հիմնական պոտենցիալ ներդրողները հայկական բանկերն ու կենսաթոշակային հիմնադրամներն են, սակայն, միևնույն ժամանակ, պարտատոմսերի ձեռքբերման գործընթացն առավելագույնս պարզեցված է ֆիզիկական անձ ներդրողների համար. յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է ամբողջությամբ օնլայն ու ավտոմատացված եղանակով ՀԷՑ-ի պարտատոմսեր գնել՝ օգտվելով MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակից:
Ակնկալվում է, որ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում ցուցակվելուց հետո պարտատոմսերը կունենան նաև ակտիվ և խորը երկրորդային շուկա` շնորհիվ արդեն իսկ ձևավորված դիվերսիֆիկացված ներդորղների բազայի, պարտատոմսերի աննախադեպ մեծ ծավալի և պրոֆեսիոնալ շուկա ստեղծողների:
«Հայաստանի ֆինանսական շուկայում սեփական պարտատոմսերի տեղաբաշխումը, կարծում եմ, կնպաստի ֆինանսական շուկայի զարգացմանը, կխթանի դրա առանցքային մասնակիցների ավելի սերտ փոխգործակցությունը», – նշեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը, - « ՀԷՑ ֆինանսական կայունության երաշխիքներն են՝ կայուն, կայացած և թափանցիկ կարգավորման դաշտը, ծախսերի և ներդրումների փոխհատուցման երկարաժամկետ մեխանիզմները, կանխատեսելի և հաշվարկելի դրամական հոսքերը, էլեկտրաէներգիայի ծավալների փոփոխությամբ պայմանավորված ռիսկի բացակայությունը»:
«Ամերիաբանկի համար մեծ պատիվ է առանցքային դերակատարում ունենալ Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի պարտատոմսերի թողարկան և տեղաբաշխման գործընթացում: Սա պատմական իրադարձություն է հայկական կապիտալի շուկայի համար, քանի որ պարտատոմսերի երբևէ իրականացված ամենախոշոր տեղաբաշխումն է` 32 միլիարդ դրամ ընդհանուր ծավալով: Նշանակալի է նաև այն, որ թողարկումն իրականացնում է հայկական դրամով` նպաստելով ազգային արժույթի նկատմամբ վստահությանը և երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը»,- նշեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Նշենք, որ «ՀԷՑ» ՓԲԸ պարտատոմսերի թողարկման ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից:
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի մասին
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը զբաղվում է էլեկտրաէներգիայի բաշխմամբ և մատակարարմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Էլեկտրաէներգիայի փոխանցման համար օգտագործում է իրեն պատկանող 0.4-110 կՎ օդային և մալուխային էլեկտրահաղորդման գծերը, ենթակայանները և բաշխիչ կետերը: Ունի ավելի քան 1 մլն բաժանորդ: Հայաստանի ամենախոշոր գործատուն է:
Ընդգրկված է «Տաշիր» ընկերությունների խմբում:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը: Ընթանալով թվայնացման ճանապարհով` Բանկը ներդրել է մի շարք նորարար ծրագրեր ու հարթակներ և շարունակում է կատարելագործել դրանք` ձևավորելով մարդու տարատեսակ կարիքների բավարարմանն ուղղված, դինամիկ զարգացող ֆինանսատեխնոլոգիական միջավայր:
Լինելով հաճախորդամետ` Ամերիան ձգտում է ապահովել սպասարկման բարձր որակ` վստահելի և անվտանգ ֆինանսական տեխնոլոգիաների միջավայրում առաջարկելով կյանքի որակը բարելավելու ամբողջական լուծումներ:

Состоялась торжественная церемония по случаю выпуска облигаций ЭСА - Америабанк 12/20/2023   16:23  |  Экономика
18 декабря состоялась торжественная церемония по случаю выпуска облигаций ЗАО «Электрические сети Армении». Об этом сообщили в пресс-службе банка.
Компания впервые выпустила облигации на рынке капитала Армении на сумму 32 млрд драмов РА, по процентной ставке 11.4%, со сроком погашения 3 года и полугодовыми купонными выплатами. Организатором размещения облигаций является Америабанк.
Целью выпуска облигаций является рефинансирование кредитов компании, а также обеспечение непрерывности инвестиционной программы, направленной на снижение потерь электроэнергии, расширение распределительной сети, сокращение операционных расходов, повышение качества обслуживания, подключение к сети новых абонентов и модернизацию систем учета электроэнергии.
Основными потенциальными инвесторами– являются армянские банки и пенсионные фонды, но при этом процесс приобретения облигаций максимально упрощен и для физических лиц. Любой желающий может купить облигации ЭСА онлайн, в автоматизированном режиме, используя платформу MyInvest приложения MyAmeria.
Ожидается, что после листинга на Фондовой бирже Армении у облигаций также будет активный вторичный рынок, благодаря уже сформированной диверсифицированной базе инвесторов, беспрецедентно большому объему облигаций и профессиональным маркет-мейкерам.
«Уверен, что размещение собственных облигаций на финансовом рынке Армении будет способствовать развитию финансового рынка и более тесному взаимодействию его ключевых участников», – отметил генеральный директор компании «Электрические сети Армении» Карен Арутюнян. – «Гарантиями финансовой стабильности ЭСА являются стабильное, налаженное и прозрачное нормативное поле, долгосрочные механизмы компенсации затрат и инвестиций, предсказуемые и поддающиеся расчету денежные потоки, а также отсутствие рисков, связанных с изменением объемов электроэнергии».
«Для Америабанка большая честь сыграть ключевую роль в процессе выпуска и размещения облигаций компании «Электрические сети Армении». Это историческое событие для рынка капитала Армении, поскольку по сей день является самым крупным размещением облигаций – общим объемом 32 млрд драмов РА. Показательно также, что выпуск производится в армянских драмах, что способствует укреплению доверия к национальной валюте и повышению инвестиционной привлекательности страны», – отметил Артак Анесян, генеральный директор ЗАО «Америабанк».
Проспект выпуска облигаций ЗАО «ЭСА» зарегистрирован Центральным банком РА.
О ЗАО «ЭСА»
Компания «Электрические сети Армении» занимается распределением и поставкой электроэнергии на территории Республики Армения. Для передачи электроэнергии используются собственные воздушные и кабельные линии электропередачи напряжением 0,4-110 кВ, подстанции и распределительные пункты. Имеет более 1 миллиона подписчиков. Это крупнейший работодатель в Армении.
Входит в группу компаний «Ташир».
Америабанк является одним из ведущих финансово-технологических учреждений Армении и играет важную роль в экономике страны. Объем активов банка превышает 1 триллион драмов РА. Следуя по пути диджитализации, Банк внедрил ряд инновационных программ и платформ и продолжает совершенствовать их, формируя динамично развивающуюся финансово-технологическую среду, направленную на удовлетворение различных потребностей человека.
Будучи клиентоориентированной компанией, Америя стремится обеспечить высокое качество обслуживания, предлагая комплексные решения для улучшения качества жизни в надежной и безопасной финансово-технологической среде.
Америабанк контролируется Центральным банком Республики Армения.
16:50 30/06/2023  |  ЭкономикаВыходи в онлайн: Америабанк запустил акцию для новых клиентов
12:22 04/04/2023  |  ЭкономикаПодведены итоги розыгрышей Америабанка: сюрпризы MyAmeria будут продолжаться (ВИДЕО)