Բնակիչները չեն հավատում Փաշինյանի խաղաղության օրակարգին. Միայն 4-ն է կարծում, որ Ադրբեջանի հետ հնարավոր է խաղաղություն հաստատել 12/18/2023 15:03 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գործող իշխանություններն իրականացնում են մի քաղաքականություն, որի համար չունեն վստահության քվե ու ժողովրդի աջակցությունը։ Դա է փաստում սոցհարցման արդյունքները։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանն արդեն պաշտոնապես հայտարարել է, որ չի պատրաստվում զորքերը հետ քաշել ՀՀ ինքնիշխան տարածքից եւ պաշտոնական Երեւանի այդ առաջարկն անընդունելի է իրենց համար։ Նկատենք, որ զորքերը հայելային տարբերակով հետ քաշելու մասին Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է դեռեւս 2021թ. մայիսից, երբ թշնամին օկուպացրեց Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մի շարք տարածքներ։
Բաքուն պնդում է, որ զորքերը հետ չեն քաշելու քանի դեռ դելիմիտացիան չի կատարվել։ «Փաստինֆո»-ն յութուբյան իր ալիքում հարցում էր նախաձեռնել՝ պարզելու բնակչության տեսակետը, ի՞նչ են կարծում, նման պայմաններում ստորագրված պայմանագիրը խաղաղություն կերաշխավորի՞։
Պարզվեց, որ մեծամասնությունը չի հավատում նման պայմաններում առաջ քաշված խաղաղության օրակարգին։ Հարցմանը մասնակցել է 8100 մարդ, որից 66 տոկոսը կարծում է, որ քանի դեռ ադրբեջանական զորքերը մեր տարածքում են՝ կնքված պայմանագիրը խաղաղություն չի երաշխավորի, եւս միայն 4 տոկոսն է կարծում, որ, այդուհանդերձ, խաղաղություն հնարավոր է։ 19 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է նախապայման դնի ու պահանջի, որ զորքերը հետ քաշեն, 9 տոկոսը վստահ է, որ Ադրբեջանը հետ չի քաշի։
Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանն ունի մեր հանրության միայն 4 տոկոսի աջակցությունը եւ նրա որոշումները լեգիտիմ համարվել չեն կարող։
«Թուրքը զենքի լեզունա մենակ հասկանում»,- նշել է հարցմանը մասնակցած քաղաքացիներից մեկը, իսկ մեկ ուրիշն էլ ավելացրել՝ «Մարդասպանը ոնց կարող է խաղաղությունը հասկանալ, Հայաստանը պետք է հզորանա»։
«Քանի թուրք Նիկոլը իշխանության է ադրբեջանը անընդմեջ մեզանից տարածքներ է պահանջելու»,- գրել է մեկ այլ օգտատեր։

Жители Армении не верят в повестку мира Пашиняна: только 4% респондентов допускают возможность мира с Азербайджаном 12/18/2023 15:47 | Лента новостей
Действующие власти РА проводят политику, на ведение которой у них нет вотума доверия и поддержки народа. Это следует из результатов опроса.
Как известно, Азербайджан уже официально заявил, что не собирается отводить свои войска с суверенной территории Армении и считает предложение официального Еревана об отводе неприемлемым для него. Отметим, что о зеркальном отводе войска Никол Пашинян говорит с мая 2021 года, когда враг оккупировал ряд участков Сюникской и Гегаркуникской области. Баку заявляет, что не намерен отводить войска, поскольку не проведена делимитация. "ФактИнфо" на своем канале на Youtube инициировало опрос с тем, чтобы выяснить мнение населения по поводу того, будет ли подписанный договор гарантировать мир в подобных условиях.
Выяснилось, что большинство не верит в повестку мира в подобных условиях. В опросе приняли участие 8100 человек. По мнению 66% респондентов, заключение договора не будет гарантировать мир, пока азербайджанские войска находятся на нашей территории. Только 4% опрошенных считают, что мир, тем не менее, возможен. 19% респондентов полагает, что Армения должна выдвинуть предусловие и потребовать отвода войск. 9% опрошенных уверены, что Азербайджан не выведет войска.
Таким образом, можно констатировать, что Никол Пашинян обладает лишь 4% поддержки и его решения не могут считаться легитимными.
"Турок понимает только язык оружия", - отметил один участников опроса. "Как может убийце понять, что такое мир. Армения должна нарастить свою мощь", - добавил другой респондент.