Արմեն Գրիգորյանի նկատմամբ կայացվեց մեղադրական վերդիկտ. փաստաբան 12/18/2023   10:30  |  Դատական ռեպորտաժներ
Լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի նկատմամբ կայացվեց մեղադրական վերդիկտ։ Այս մասին հայտարարել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նշել է, որ դատավճիռը պարտադիր կբողոքարկվի։
Հիշեցնենք, որ պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը մահացել է՝ 2022թ հուլիսի 15-ին՝ հենց դատական նիստերի դահլիճում՝ իր գործով նախնական դատական լսումների ընթացքում։ Գրիգորյանը կալանքի տակ էր գտնվում մայիսի 17-ից՝ մի արարքի համար, որը ՀՀ քրեական օրենսգրքով հանցագործություն չէր համարվում։ Մասնավորապես, Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ հրապարակայնորեն ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելու համար, իսկ որպես հիմք ներկայացվել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ա. Գրիգորյանի հայտնած կարծիքը ՀՀ բնակավայրերից մեկի բնակիչների վարքագծի մասին, մինչդեռ, ՀՀ Քրեական արդեն նախկին օրենսգրքի 226-րդ հոդվածում արգելվում է միայն «ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները, ուստի ներազգային սոցիալական խմբերի միջև արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունն արգելված չէ։ Արմեն Գրիգորյանի մահվանից հետո նրա հարազատներն առարկել են մահվան հիմքով գործի կարճման դեմ՝ գտնելով, որ քննություն պետք է իրականացվի, ինչի արդյունքում Գրիգորյանը պետք է արդարացվի՝ թեկուզ հետմահու:
17:07 01/10/2023  |  ՔաղաքականԱրմեն Գրիգորյանը Թեհրանում է
19:23 31/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՕգոստոսի 1-ին շարունակվելու են լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի գործով հիմնական դատալսումները․ Մելիքյան
14:33 31/07/2023  |  ՔաղաքականԱրմեն Գրիգորյանն ու ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը խոսել են անվտանգային իրավիճակի և ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ
15:51 24/07/2023  |  ՔաղաքականԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանին
15:41 21/07/2023  |  ՔաղաքականԱրմեն Գրիգորյանը հանդիպել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին

Продюсеру Армену Григоряну вынесли обвинительный вердикт - адвокат 12/18/2023   11:03  |  Судебный репортаж
В отношении продюсера Армена Григоряна, скончавшегося в июле прошлого года, вынесен обвинительный вердикт. Об этом сообщил адвокат Рубен Меликян.
Он отметил, что приговор в обязательном порядке будет обжалован.
Напомним, продюсер Армен Григорян скончался 15 июля 2022 года прямо в зале суда во время предварительных слушаний по его делу.
Григорян находился под стражей с 17 мая за деяние, которое не считается преступлением по Уголовному кодексу РА. В частности, Григоряну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 226 УК РА – за публичное унижение национального достоинства. Основанием послужило высказанное Григоряном мнение в ходе пресс-конференции относительно поведения жителей одного из населенных пунктов РА. Между тем ст. 226 уже прежнего Уголовного кодекса запрещает только действия, направленные на унижение национального достоинства, поэтому не запрещаются действия, направленные на унижение достоинства между внутринациональными социальными группами. После смерти Армена Григоряна его родственники возразили против прекращения дела в связи с его смертью, посчитав, что должно быть проведено разбирательство, по итогам которого Григорян должен быть оправдан посмертно.
16:54 06/04/2023  |  Лента новостейАдвокат сообщил о примечательном событии вокруг дела Армена Григоряна
12:40 12/09/2022  |  Лента новостейАрмен Григорян невиновен: его сын возразил против прекращения разбирательства без оправдания продюсера
13:31 28/07/2022  |  Лента новостейМинистр юстиции Армении прокомментировал смерть продюсера Армена Григоряна