Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին 12/18/2023 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով: Փոխվարչապետը մասնավորապես կարևորել է համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում և ընդգծել, որ 2024 թվականին ԱՊՀ սպորտային մայրաքաղաքի պատվավոր կարգավիճակ է ստանալու հայկական Գյումրի քաղաքը, որն իր դռները կբացի ԱՊՀ երկրներից՝ գալիք մարզական միջոցառումներին մասնակցելու և «վարպետների քաղաքի» մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալու բոլոր ցանկացողների համար:
Փոխվարչապետը նշել է նաև, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նստաշրջանի ընթացքում որոշում է կայացրել Գյումրիի դարբնության ավանդույթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ներառելու վերաբերյալ։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в заседании Совета глав правительств стран СНГ в Москве 12/18/2023   16:27  |  Лента новостей
Вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян принял участие в заседании Совета глав правительств государств-участников СНГ в Москве.
На заседании с речью выступил Мгер Григорян. Вице-премьер Армении, в частности,  отметил важность сотрудничества в сфере культуры и подчеркнул, что в 2024 году почетный статус спортивной столицы Содружества будет закреплен за армянским городом Гюмри, который откроет свои двери для всех желающих из стран Содружества принять участие в предстоящих спортивных мероприятиях и ознакомиться с культурным наследием "города мастеров".
Вице-премьер также напомнил, что традиция кузнечного ремесла Гюмри была включена в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Соответствующее решение было принято в ходе 18-го заседания межправительственного комитета конвенции ЮНЕСКО "О защите нематериального культурного наследия