Ռուբեն Վարդանյանի բարեգործական ծրագրերով շուրջ 700 մլն դոլար է հատկացվել Հայաստանին ու Արցախին 12/18/2023   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Forbes-ը կազմել է այն հիմնական բարեգործական նախագծերի ընտրանին, որոնց վրա գումար է ծախսել Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով այժմ ադրբեջանական գերության մեջ է։
Ինչպես գրում է հրատարակությունը, Ադրբեջանի թշնամական վերաբերմունքն անձամբ Վարդանյանի նկատմամբ միանգամայն հասկանալի է՝ նրա օգնության շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղը կարողացավ զդիմակայել շրջափակման ժամանակ առաջացած ծանր սոցիալական վիճակին։
2022 թվականին նրա մասնակցությամբ հիմնադրվել է «Մենք ենք մեր սարերը» Տարածքային զարգացման գործակալությունը։
Գործակալության միջոցով Վարդանյանի ընտանիքի միջոցներով և դոնորների նվիրատվություններով (մոտ 450 հազար դոլար) ձեռք է բերվել և ղարաբաղցիներին բաժանվել ավելի քան 187 տոննա սննդամթերք: Նրա միջոցներով արցախցիների համար գնվել են էլեկտրական գեներատորներ, շարժական արևային գեներատորներ, մարտկոցներ և մի քանի հարյուր փայտի վառարաններ: Մոտ 110,000 դոլար ծախսվել է գյուղական բնակավայրերի բնակիչների համար առաջնային բուժօգնության շարժական բրիգադներ ստեղծելու վրա՝ ներառյալ էլեկտրական մեքենաներ գնելը: Մոտ 172,000 դոլար ուղղվել է 12,000 երեխաների համար Ամանորի նվերներ գնելու համար»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Ինչպես Forbes-ին հայտնել են Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած IDeA հիմնադրամից, նրա ընտանիքը և գործընկերները 2001-2023 թվականներին ավելի քան 700 միլիոն դոլար են ներդրել Հայաստանում, Լեռնային Ղարաբաղում:
07:47 12/12/2023  |  Մամուլ«Հայաստանի գործող վարչակազմի՝ մարտահրավերներին դիմակայելու անկարողությունն ավելի է սրում իրավիճակը»․ «Փաստ»
17:41 30/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱկցիաների ընթացքում մի «բերետ» կոտրել էր քաղաքացի Մհեր Ստեփանյանի ձեռքը, հաղորդում էր ներկայացվել, մեկ ու կես տարի քննել-քննելուց հետ պարզվեց՝ «հանցակազմ չկա»․փաստաբան
17:51 18/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌ. Վարդանյանին ձերբակալելու Ադրբեջանին ուղղված Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքի, ՀՀ շահերին դատավաճանելու մասին Կարապետյանի հայտարարության առնչությամբ վարույթ չի նախաձեռնվել. Ինչ է պարզաբանում դատախազությունը

$700 млн армянскому миру: Forbes составил подборку основных благотворительных проектов Рубена Варданяна 12/18/2023   12:59  |  Лента новостей
Осенью 2022 года Рубен Варданян отказался от российского гражданства, переехал в Нагорный Карабах и с 4 ноября 2022 года возглавил правительство Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики). После отставки с этой должности в феврале 2023 года он остался жить в Нагорном Карабахе. 19 сентября Азербайджан развязал очередную агрессию против Республики Арцах, вынудив коренных жителей покинуть свою родину. Через неделю Варданян попытался выехать из Нагорного Карабаха, но был задержан на пограничном переходе азербайджанскими силовиками. Азербайджан обвиняет его в "незаконном пересечении границы, финансировании терроризма и создании незаконных вооруженных формирований". Forbes составил подборку основных благотворительных проектов, на которые тратил деньги миллиардер Рубен Варданян
Как пишет издание, неприязнь Азербайджана лично к Варданяну вполне объяснима — в том числе благодаря его помощи Нагорный Карабах смог продержаться в блокаду. В 2022 году при его участии было основано Агентство территориального развития «Мы — наши горы».
"По линии агентства на средства семьи Варданяна и пожертвования доноров (около $450 000) было закуплено и передано жителям Карабаха более 187 т продовольствия. Еще около 96 т бесплатно поступило при посредничестве агентства. Для систем водоснабжения были закуплены электрогенераторы, портативные солнечные электрогенераторы, аккумуляторы и несколько сотен дровяных печей — всего на $187 000. Около $110 000 было потрачено на создание мобильных бригад первичной медико-санитарной помощи сельским жителям, в том числе на покупку электромобилей. И около $172 000 пошло на приобретение новогодних подарков 12 000 детей в возрасте до 10 лет.", - говорится в публикации.
Как сообщили Forbes в основанном Рубеном Варданяном фонде IDeA, его семьей и партнерами с 2001-го по 2023 год инвестировано более $700 млн в Армении, Нагорном Карабахе и др. Помимо инвестиций в экономическое развитие Армении, около $430 млн было направлено на образование ($202 млн), гуманитарные инициативы ($68 млн), проекты в сфере культуры и сохранения историко-культурного наследия ($20 млн), региональное развитие через проекты в сфере туризма, градостроительства и инфраструктуры ($108 млн), проекты в области науки и технологий, здравоохранения и агроэкологии ($13 млн).
Подробности – в материале Forbes
16:17 13/06/2023  |  КомментарийВарданян: я противник того, чтобы просто плыть по течению и отдавать судьбу своего народа каким-то внешним игрокам