Ադրբեջանի դիրքորոշումները քարի վրա գրած չեն, պարբերաբար փոփոխվում են. Էդուարդ Աղաջանյան 12/15/2023   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի դիրքորոշումները պարբերաբար փոփոխվում են, միշտ չէ, որ դրանք քարի վրա գրած են լինում։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը, որ ՀՀ օկուպացրած տարածքներից իրենց զորքը չեն պատրաստվում հետքաշել, դա համարելով անընդունելի։
Հիշեցնենք, սահմանագծից զորքերի հետ քաշման վերաբերյալ բանակցությունների կարեւորության մասին նախօրեին հերթական անգամ հայտարարել էր ՀՀ ԱԳՆ Արարատ Միրզոյանը։
Հարցին, թե արդյոք Բայրամովի դիրքորոշումը չի ենթադրում, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 29 800 քկմ սահմաններով՝ Աղաջանյանը պատասխանեց, որ կարծում է, թե դեռ վաղ դատողություններ անել։ «Պետք է գործընթացները որոշ ժամանակ զարգանան և, ըստ այդ՝ շատ բան պարզ կլինի, դիրքորոշումներն էլ հնարավոր է փոփոխվեն, այդ թվում՝ զորքերի հետ քաշման հարցի շուրջ»։
Դիտարկմանը, թե ինչը կարող է ազդել տեսակետի նման փոփոխութան վրա՝ Աղաջանյանն ասաց, որ նույն տրամաբանությամբ, երբ խոսում էինք գերիների վերադարձի մասին, Ադրբեջանի դիրքորոշումը կայանում էր նրանում, որ այդ 32 հոգին, կամ նրանցից առնվազն 26-ը, որ գերեվարվել էին Խծաբերդից՝ տեռորիստներ են և պետք է դատվեն իրենց օրենքով։ Բայց այդ մարդիկ վերադարձել են, չէ՞։ Գործընթաց է, պետք է աշխատենք նաև այդ ուղղությամբ»։
Նման պայմաններում արդյոք մինչև սահմանազատման գործընթացի ավարտը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մասին խոսակցությունները վաղաժամ չեն՝ Աղաջանյանն ասաց, որ այդ հարցին կդժվարանա պատասխանել։ «Այս պահին նման գնահատականներ չեմ կարող տալ»։
08:02 28/11/2023  |  ՄամուլԻնչ է պարզել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն Էդուարդ Աղաջանյանի մասով. մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
07:59 21/11/2023  |  ՄամուլԷդուարդ Աղաջանյանը «մեկուսացել է» թիմից. շփվում է միայն երկու հոգու հետ. «Ժողովուրդ»
14:38 03/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ղեկավարությունը հնարավոր սցենարների պարագայում համապատասխան քայլեր կձեռնարկեն. Աղաջանյանը՝ Հռոմի ստատուտը վավերացմանը ՌԴ-ի հնարավոր արձագանքի մասին
16:28 29/08/2023  |  ԱնցուդարձԴիանա Մալենկոյի և Էդուարդ Աղաջանյանի լուսանկարը
17:36 11/04/2023  |  ՔաղաքականՄիացրեք հեռուստացույցը, ալիքները փոխեք. վերջին անգամ երբ ես դա արել եմ, ուղիղ եթերով արվում էր ծառերից կախելու կոչեր. Աղաջանյան
19:10 24/03/2023  |  ՔաղաքականՊարոն նախարար, ձեզ կհորդորեմ մյուս անգամ նման դեպքերում պարզապես չարձագանքեք. Աղաջանյան
13:00 03/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Աղաջանյանի լիազորությունները դադարեցվեցին
18:29 27/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Աղաջանյանը հրաժարական է տվել, մինչդեռ ԱԺ-ն հենց այսօր հրապարակել է նրան որպես հանձնաժողովի նախագահ Մոսկվա գործուղելու կարգադրությունը

Позиция Азербайджана регулярно меняется, на камне не начертана – Эдуард Агаджанян 12/15/2023   13:30  |  Лента новостей
Позиция Азербайджана регулярно претерпевает изменения, на камне не начертана.  Об этом заявил в беседе с "ФактИнфо" член постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Эдуард Агаджанян, комментируя слова главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова о том, что Баку не собирается отводить свои войска с оккупированных территорий РА, считая это неприемлемы.
Напомним, о важности переговоров относительно отвода от границы заявил ранее глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
В ответ на вопрос о том, не указывает ли позиция Байрамова на то, что Азербайджан не признает территориальную целостность Армении в пределах 29 800 кв.км., Агаджанян заявил, что пока рано делать суждения.
"Процессы должны развиваться какое-то время, и на этом фоне многое прояснится, позиции могут измениться, в том числе и по вопросу отвода войск", - добавил он.
Агаджанян также ответил вопрос о том, что может повлиять на изменение точки зрения.
По той же логике, как отметил он, когда мы говорили о возвращении пленных, позиция Азербайджана заключалась в том, что эти 32 человека или по меньшей мере 26 из них, которые были захвачены в плен в Хцаберде, - "террористы" и должны быть осуждены по их закону.
"Но эти люди были возвращены, не так ли? Это процесс, мы должны работать и в этом направлении", - добавил он.
Агаджанян затруднился с ответом на вопрос о том, не преждевременно ли в таких условиях говорить о подписании мирного договора до завершения процесса делимитации. "На данный момент я не могу давать такие оценки", - сказал он.