ԱՄՆ-ն կաջակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի ուղիղ բանակցություններին՝ խաղաղության հասնելու համար 12/15/2023 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Թուրքիայի իր գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ բոլոր շփումներում, լինի դա հանդիպում, թե հեռախոսազրույց, քննարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Պաշտոնյան նաև անդրադարձել է Ֆիդանի՝ Բաքվում դեկտեմբերի 14-ին արած հայտարարությանն այն մասին, որ իր կարծիքով՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղության համաձայնագրին։
«Մենք ողջունում ենք այն, որ Թուրքիան արդյունավետ դեր է խաղում այս հակամարտությունը լուծելու հարցում։ Մենք համաձայն ենք արտգործնախարարի ասածի հետ, որ խաղաղությունը հնարավոր է, և մենք կաջակցենք երկու կողմերի ուղիղ բանակցություններին՝ դրան հասնելու համար», - ասել է Միլլերը։

США поддержат прямые переговоры между Арменией и Азербайджаном ради достижения мира 12/15/2023   12:48  |  Лента новостей
Госсекретарь США Энтони Блинкен обсуждает отношения между Арменией и Азербайджаном при всех своих контактах со своим турецким коллегой Хаканом Фиданом, будь то встреча или телефонный разговор. Об этом, как передает «Арменпресс», м сообщил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Мэтью Миллер коснулся и заявления Фидана, сделанное в Баку 14 декабря, что, по его мнению, Армения и Азербайджан как никогда близки к мирному соглашению.
«Мы приветствуем тот факт, что Турция играет эффективную роль в решении этого конфликта. Мы согласны с тем, что сказал министр иностранных дел, что мир возможен, и мы будем поддерживать прямые переговоры между двумя сторонами для его достижения», - сказал Миллер.