Աշխատելու ենք բացառապես պրոֆեսիոնալ քարտեզներով և փաստաթղթերով, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը բավականին երկար կտևի. Մհեր Գրիգորյան 12/15/2023 15:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման վերաբերյալ դեռևս պայմանավորված ժամկետներ չկան: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով սահմանազատման հանձնաժողովի նախօրեին հաստատաված աշխատակարգին՝ նա նշեց, որ այն նկարագրում է, թե ինչպես են երկրների հանձնաժողովները աշխատանքային նիստեր և հանդիպումներ կազմակերպելու:
«Դուք գիտեք, որ մենք ունենք սահմանազատման հանձնաժողով, և ադրբեջանական կողմն ունի նման հանձնաժողով: Մեր աշխատանքների տրամաբանությունն այն է, որ տեղի է ունենում հանձնաժողովների հանդիպում: Մենք ճիշտ համարեցինք, որ կանոնակարգենք այդ աշխատանքի ընթացքը, մասնավորապես, երբ ենք հանդիպում, որտեղ ենք հանդիպում, ոնց ենք կազմում արձանագրությունը, ինչ լեզվով ենք խոսում և այլն: Խոսելու ենք անգլերեն կամ ռուսերեն, երկուսն էլ հնարավոր է»:
Նրա դիտարկմամբ՝ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը բավականին երկար կտևի, որովհետեւ դա բավականին բարդ գործընթաց է։
Դիտարկմանը, որ աշխատակարգում նշվել է, որ հանդիպում կարող են ունենալ նաեւ երրորդ երկրում, փոխվարչապետը հիշեցրեց, որ նման բան արդեն եղել է. «Մի հանդիպում ունեցել ենք Բրյուսելում, մեկ անգամ էլ Մոսկվայում»:
Հարցին, թե ո՞ր քարտեզներով է իրականացվելու սահմանազատումը, փոխվարչապետը պատասխանեց. «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ մեզ համար որպես մեկնարկային քարտեզ ընդունում ենք 1975-1990 թվականների ամենաթարմ քարտեզները, բայց ուզում եմ հստակեցնել, որ աշխատելու ենք բացառապես տոպոգրաֆիկ, պրոֆեսիոնալ քարտեզներով և նաեւ պետք է աշխատենք բացառապես փաստաթղթերով, որոնք ունեն իրավական նշանակություն:
Ամեն դեպքում՝ չեմ կարող բացառել, որ հանձնաժողովի աշխատանքը լինելու է տարիներով աշխատանք: Մենք աշխատանքն այսպես ենք պատկերացնում. Հանձնաժողովների հանդիպումների ժամանակ կողմերից ամեն մեկը իր կողմից ներկայացնում է քարտեզ կամ քարտեզի հատված, իրավական փաստաթղթեր, որոնք նկարագրություն ունեն, կամ որևէ կարգավորում ունեն սահմանի, և սկսվում է քննարկում, մտքերի փոխանակում այդ փաստաթղթի և այդ տոպոգրաֆիկ քարտեզի վերաբերյալ: Բնականաբար, դա պետք է արվի հատված առ հատված»։
Նշենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարը երեկ հայտարարել է, թե իրենց զորքերը հետ չեն քաշելու ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, քանի դեռ դելիմտացիան չի ավարտվել։ Ասել է թե՝ շարունակելու են օկուպացրած պահել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 250 քկմ տարածքը։

Вице-премьер Армении не исключил, что работа комиссий по делимитации может занять годы 12/15/2023   16:17  |  Лента новостей
Согласованной даты следующей встречи комиссий по делимитации Армении и Азербайджана нет, заявил вице-премьер Армении Мгер Ггирогян в беседе с журналистами в пятницу, 15 декабря.
Коснувшись утвержденного накануне регламента проведения заседаний комиссий по делимитации, Григорян отметил, что он описывает, как комиссии стран будут организовывать рабочие встречи и совместные заседания.
"Мы посчитали правильным регламентировать ход этой работы, в частности, то, что касается того, когда мы встречаемся, где встречаемся, как оформляем протокол, на каком языке говорим и т.д.. Переговоры будем вести на английском или русском, оба варианты возможны", - сказал Григорян.
По его словам, процесс делимитации и демаркации продлится довольно долго, поскольку это достаточно сложный процесс.
В ответ на вопрос о том, какие карты будут взяты за основу при проведении делимитации, вице-премьер отметил: "Мы неоднократно заявляли, что берем в качестве отправной точки самые последние карты 1975-1990 годов".
"Хочу прояснить, что мы будем работать исключительно с профессиональными топографическими картами, а также мы должны работать исключительно с документами, имеющими юридическое значение", - добавил он.
Вице-премьер не исключил, что работа комиссий может занять годы.
"Мы представляем работу так: в ходе заседаний комиссий каждая из сторон представляет карту или часть карты, юридические документы, в которых есть  описание границы или какой-либо регламент, и начинается обсуждение и обмен мнениями относительно этих документов и топографических карт…", - отметил вице-премьер.
Отметим, что вчера глава МИД Азербайджана заявил, что они не выведут свои войска с суверенной территории Армении до завершения делимитации. Иными словами, они продолжат удерживать под оккупацией суверенную  территорию РА площадью почти 250 кв.км.