Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ՏՏ ոլորտը ներկայացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ 12/15/2023 16:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ներկայացնող շուրջ 30 խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, պատասխանատու այլ պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպման սկզբում վարչապետը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ կան ոլորտում, պարզել ոլորտի զարգացման նպատակով կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունավետությունը, ինչպես նաև քննարկել առաջիկա անելիքները:
ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները ներկայացրել են, թե կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ինչ խնդիրներ են լուծել ոլորտում, ներկայացրել իրենց պատկերացումները գործող կարգավորումների լավարկման, ինչպես նաև առաջարկություններ ոլորտում առկա խնդիրները երկարաժամկետ կտրվածքով լուծելու վերաբերյալ:
Քննարկման արդյունքում վարչապետը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, բարձրաձայնված խնդիրների շուրջ հետևողական աշխատանքներ իրականացնել, մշակել լուծման արդյունավետ մոդել, սահմանել ժամանակացույց և ներկայացնել հաջորդ հանդիպման ժամանակ: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանը տեխնոլոգիական և տեխնոլոգիապես զարգացած երկիր տեսնելը ռազմավարական նպատակ է: «Իմ ուղերձը հետևյալն է, որ կառավարությունն ունի այդ քաղաքական կամքը, և դա մեզ համար ծրագրային թեզ է»,- հավելել է վարչապետը:

Пашинян провел совещание с участием представителей компаний ИТ-сферы 12/15/2023   17:28  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание, в котором приняли участие представители около 30 крупных компаний, представляющих сферу информационных технологий.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, во встрече также приняли участие заместитель председателя Национального Собрания Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян, министр финансов Ваге Ованнисян и другие должностные лица.
В начале встречи премьер-министр отметил, что цель совещания – понять, какие проблемы существуют в отрасли, выяснить эффективность реализуемой правительством политики по развитию отрасли, а также обсудить дальнейшие шаги.
Представители ИТ-сектора рассказали, какие задачи в отрасли решили реализуемые правительством программы, представили свои идеи относительно совершенствования действующих регулирований, а также представили предложения по решению существующих в отрасли проблем в долгосрочной перспективе.
По итогам обсуждения премьер-министр поручил создать рабочую группу, провести последовательную работу по поднятым вопросам, разработать эффективную модель решения, составить график и представить его на следующей встрече.
Глава правительства подчеркнул, что видеть Армению технологически и технически развитой страной является стратегической целью с 2018 года. “Мой посыл заключается в том, что у правительства есть такая политическая воля, и это для нас программный тезис”, - добавил премьер-министр.