ՌԴ-ն փաստացի աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանը․ Օվերչուկ 12/15/2023   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնությունը փաստացի աջակցում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 15-ին հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական նիստին այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Փաստացի աջակցում ենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործմանը՝ Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներով ֆինանսավորելով Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի չորրորդ տրանշի շինարարությունը։ Այս ուղղությամբ աջակցության ծավալն այժմ 150 միլիոն դոլար է։ Այժմ նաև հիմնադրամի կոլեգիալ մարմինների համաձայնեցման փուլում է գտնվում Քաջարանի թունելի կառուցմանն աջակցելու որոշումը։ Այնտեղ աջակցության ծավալը կլինի 200 միլիոն դոլար»,- ասաց Օվերչուկը։

Россия фактически поддерживает реализацию проекта «Перекресток мира» - Оверчук 12/15/2023   15:52  |  Лента новостей
Российская Федерация фактически поддерживает реализацию проекта «Перекресток мира», представленного премьер-министром Николом Пашиняном. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук на проходящем 15 декабря межправительственном заседании армяно-российского экономического сотрудничества.
«Мы фактически поддерживаем реализацию представленного премьер-министром РА Николом Пашиняном «Перекрестка мира», финансируя строительство четвертого транша автодорожного коридора Север-Юг за счет средств Евразийского фонда стабилизации и развития. Объем поддержки в этом направлении сейчас составляет $150 миллионов. Решение о поддержке строительства Каджаранского тоннеля сейчас находится на стадии согласования между коллегиальными органами фонда. Сумма поддержки там составит $200 миллионов», - сказал Оверчук.
15:32 15/12/2023  |  Лента новостейРоссия готова как посредник продолжать переговоры с Арменией и Азербайджаном по разблокированию коммуникаций - Оверчук
15:27 15/12/2023  |  Лента новостейРоссия и Армения заинтересованы в новых маршрутах перевозки грузов - Оверчук