Գերիների փոխանակումը մեծացնում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը. Փաշինյան 12/14/2023 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե Ադրբեջանը չի հրաժարվում արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, մոտ ապագայում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը դառնում է շատ իրատեսական: Իմ կողմից ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը այդ պայմանավորվածություններին: Այս մասին այսօր Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարական հանդիպման ընթացքում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Միակ հարցը, որ ծագում է, այն է, թե որքանով է հավանական , որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը մոտ ապագայում կստորագրվի:
Այս հարցին պատասխանելու մի քանի մոտեցում կա. կարելի է կենտրոնանալ այն փաստերի վրա, որոնք վկայում են, որ նման իրադարձության հավանականությունը մեծ չէ, և կարելի է կենտրոնանալ այնպիսի փաստերի վրա, որոնք կարող են ավելի դրական պատկերացում ստեղծել, որ նման զարգացումների հավանականությունը մեծ է:
Երկու խումբ փաստերն էլ գոյություն ունեն, բայց քանի որ երեկ տեղի է ունեցել շատ կարևոր իրադարձություն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի է ունեցել գերեվարված անձանց փոխանակություն, ես չէի ուզենա կենտրոնանալ հոռետեսություն ներշնչող փաստերի վրա: Կուզենայի երեկվա իրադարձությունը համարել մի զրոյական կետ, որից մենք կկարողանանք առնվազն ջանքեր գործադրել, որ հետագա բոլոր լուրերը ավելի շատը վկայեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պյմանագիր ստորագրելու հավանականության մեծացման, և ոչ թե հակառակի մասին»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян хотел бы считать обмен пленными отправной точкой в нормализации отношений Еревана и Баку 12/14/2023 12:07 | Лента новостей
Если Азербайджан не откажется от уже достигнутых договоренностей и согласованных принципов, то подписание мирного договора в ближайшем будущем станет весьма реалистичным. Об этом заявил в четверг премьер-министр Армении Никол Пашинян на церемонии открытия Министерского заседания развивающихся стран, не имеющих выход к морю.
"Со своей стороны хочу подчеркнуть, что Армения подтверждает свою приверженность этим договоренностям", - сказал он.
По его словам, единственный вопрос, который возникает, состоит в том, насколько вероятно, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет подписан в ближайшем будущем. Есть несколько подходов к ответу на этот вопрос: можно сосредоточиться на фактах, которые указывают на то, что вероятность такого события невелика, и можно сосредоточиться на фактах, которые могут создать более позитивное впечатление о высокой вероятности такого развития событий», - заявил он.
"Оба набора фактов имеют место быть, но ввиду того, что вчера произошло очень важное событие – обмен пленными между Арменией и Азербайджаном, я бы не хотел акцентировать внимание на фактах, внушающих пессимизм. Я бы хотел считать вчерашнее событие некоей нулевой точкой, с которой можно приложить усилия для того, чтобы все дальнейшие новости больше свидетельствовали о повышении вероятности подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а не наоборот", - сказал Никол Пашинян.