Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատակարգը 12/14/2023 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի, ինչպես նաև երկու երկրների միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովների նիստերի և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգը։
Նախագիծը ներկայացնելու ժամանակ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը նշեց, որ աշխատակարգի ընդունման հիմքում ընկած է հանձնաժողովների՝ սույն թվականի նոյեմբերի 30-ին ձեռք բերված և համաձայնեցված աշխատակարգի տեքստը, որը պետք է հաստատվի երկու երկրների կառավարությունների կողմից։
Աշխատակարգով սահմանվում են երկու պետությունների ստեղծած սահմանազատման հանձնաժողովների հարաբերություններն ու նիստերի անցկացման և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման ընթացակարգերը։ Մասնավորապես՝ սահմանվում է, որ նիստերի անցկացման ամսաթիվը, ժամը և վայրը որոշվում են հանձնաժողովների նախագահների միջև համաձայնությամբ։ Նիստերը հանձնաժողովների նախագահների միջև համաձայնությամբ, որպես կանոն, անցկացվում են հաջորդաբար ՀՀ տարածքում կամ Ադրբեջանի տարածքում, կամ երկու երկրների սահմանին, կամ երրորդ երկրների տարածքում, ինչպես նաև տեսակոնֆերանսի ձևաչափով։
Այն դեպքում, երբ նիստերն անցկացվում են հանձնաժողովում ներկայացված պետություններից մեկի տարածքում, ընդունող կողմը ստեղծում է դրանց անցկացման համար անհրաժեշտ պայմանները՝ այդ թվում ապահովում և երաշխավորում է բոլոր մասնակիցների անվտանգությունը։
«Նախագծի ընդունումը կարևոր քայլ կլինի հանձնաժողովների աշխատանքի կազմակերպման իրավական հիմքերի ամրագրման առումով, որի վրա հենվելով՝ հանձնաժողովները կկազմակերպեն իրենց հետագա գործունեությունը։ Աշխատակարգի ընդունման արդյունքում ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների անդամներին հնարավորություն է ընձեռնվում նիստերի անցկացման և համատեղ աշխատանքների իրականացման միջոցով ստեղծել հիմքեր սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացների, դրանց իրավական և տեխնիկական ասպեկտների մշակման համար՝ հետագայում երկու պետությունների միջև պետական սահմանի վերաբերյալ համապատասխան փաստաթուղթ մշակելու և ստորագրելու նպատակով»,-նշեց Մկրտչյանը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշեց, որ այս աշխատակարգով կազմակերպչական ու տեխնիկական հարցերն են սահմանվում, իսկ հաջորդիվ մեթոդաբանությունը պետք է համաձայնեցվի, օրինակ՝ թե ինչ է հասկացվում քարտեզ ասելով։ Փոխվարչապետի տեղեկություններով՝ Ադրբեջանը նույնպես այսօր կհաստատի աշխատակարգը։
Փաշինյանը նկատեց՝ նշված նախագծով սահմանազատման գործընթացը դրվում է ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա և հորդորեց հնարավորինս ակտիվացնել գործընթացը։

Кабмин утвердил порядок организации и проведения заседаний комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном 12/14/2023   12:36
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило рабочий порядок организации и проведения заседаний и совместных рабочих встреч Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Регламентом предусмотрено, что заседания комиссий проводятся последовательно на территории Армении или Азербайджана, либо на границе, либо за границей, либо дистанционно. В случае проведения заседаний на территории государств принимающая сторона обеспечивает их надлежащее проведение, в том числе безопасность членов комиссий.
"Принятие проекта станет важным шагом в плане создания правовой основы для организации работы комиссий, опираясь на которую комиссии будут организовывать свою дальнейшую деятельность. В результате принятия регламента работы членам пограничных комиссий по демаркации границы Армении и Азербайджана предоставляется возможность путем проведения заседаний и совместной работы создать основу для разработки процессов демаркации и делимитации границ, их правовых и технических аспектов с целью дальнейшей проработки и подписания соответствующего документа между двумя государствами относительно государственной границы», - сказал замминистра юстиции Ара Мкртчян, представляя проект.
По словам вице-премьера Армении Мгера Григоряна, данным регламентом регулируются организационные и технические вопросы, а в дальнейшем должна быть согласована методика, например, что подразумевается под картой. По сведениям вице-премьера, Азербайджан тоже сегодня утвердит рабочий порядок.
В свою очередь премьер-министр Никол Пашинян отметил, что упомянутым проектом процесс делимитации впервые поставлен на институциональную основу и призвал активизировать процесс.