Հայրենադարձված գերիների մի մասն արդեն հարցաքննվում է 12/14/2023   13:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ հայրենադարձված 32 գերիների մի մասն արդեն հարցաքննվում է, նրանք, հիմնականում, տուժողի դատավարական կարգավիճակ ունեն։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը՝ նշելով, որ վերադարձած գերիների հիմնական մասը 2020թ. ագրեսիվ պատերազմին վերաբերող վարույթով ունեն տուժողի կարգավիճակ։
«Մի քանիսը պատերազմից հետո շփման գծի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցած գերեվարումների դեպքերով քննվող վարույթներով են անցնում որպես տուժող։ Բոլորի հետ անհրաժեշտ քննչական գործողություններն էլ իրականացվելու են համապատասխան վարույթներով»,- նշեց Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ այլ տեղեկատվություն այս պահին հնարավոր չէ տրամադրել նախաքննական գաղտնիքից ելնելով։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ղազախ-Իջևան սահմանագոտում գերիների փոխանակում է տեղի ունեցել, որի ընթացքում Ադրբեջանում պահվող գերիներից 32-ը վերադարձվել են ՀՀ, իսկ ՀՀ-ում դատապարտված ադրբեջանցի երկու զինծառայողը հանձնվել են Ադրբեջանին։
Հայրենադարձված գերիների ցուցակում չի եղել լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը, որի անունը դեռևս դեկտեմբերի 7-ին ներառված էր ՀՀ վերադարձող գերիների ցուցակում, որը հրապարակել էին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Հայրենադարձված գերիներից 31 ՀՀ զինծառայողներ են, մեծամասամբ՝ շիրակցիներ, որոնք գերեվարվել են 2020թ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո՝ Խծաբերդի և Թաղավարդի շրջանում։
Իսկ մեկը Արցախի զինծառայող է, որը գերեվարվել էր այս տարվա սեպտեմբերին։
Վերադարձած գերիների թվում են նաեւ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից գերեվարված անձինք, այդ թվում՝ պահեստազորային Գագիկ Ոսկանյանը, որը գերեվարվել է վարժանքների ընթացքում։ Հայրենադարձված գերիները երեկ՝ վերադարձից անմիջապես հետո բուժզննում են անցել զինվորական հոսպիտալում։ Ինչպես հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ գերիները բուզննումից հետո բժշկական կենտրոններ չեն տեղափոխվել։
08:23 14/12/2023  |  ՄամուլԱդրբեջանում դեռ տասնյակ գերիներ ունենք․«Հրապարակ»
18:18 13/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենաբարդը վերջին օրերին էին, անունները կային, իրենք՝ չէ, թշնամին է, եթե մտադրությունը փոխեր ի՞նչ կարող էինք անել. Զույգաղբյուրում սպասում են գերությունից վերադարձող 4 համագյուղացիներին
16:00 13/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ31 զինծառայողներ և սեպտեմբերին ԼՂ-ում գերեվարված 1 զինծառայող հատել են Ադրբեջան-Հայաստան սահմանը եւ գտնվում են Հայաստանում․ Փաշինյանն անուններ է հրապարակել
15:59 13/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս րոպեներին արդեն սկսվել է գերիների փոխանակման գործընթացը (տեսանյութ)
15:38 13/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների փոխանակման վայրում ուժեղացված ծառայություն է (լուսանկարներ)
13:18 13/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉկա որևէ ազդակ, որ Ադրբեջանը հրաժարվել է 32 գերիներին վերադարձնելու պարտավորությունից. Խանդանյան

Часть вернувшихся вчера на родину армянских пленных допрашивают 12/14/2023   13:41  |  Лента новостей
Некоторых из 32 вернувшихся вчера пленных уже допрашивают, в основном у них процессуальный статус потерпевших. Об этом "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь председателя Следственного комитета Армении Гор Абрамян. Он отметил, что у основной части вернувшихся пленных процессуальный статус потерпевших в рамках производства, касающегося агрессивной войны.
"Некоторые из них проходят потерпевшими в рамках расследуемого дела по фактам пленения, имевшим место на различных участках линии соприкосновения после войны. Необходимые следственные действия со всеми будут проводиться по соответствующим производствам", - отметил Абрамян, указав, что другую информацию в настоящее время предоставить невозможно, исходя из тайны следствия.
Напомним, обмен пленными состоялся накануне на участке Иджевана и Казаха армяно-азербайджанской границы, в ходе которого в Армению были возвращены 32 военнопленных, удерживаемых в Азербайджане. В свою очередь Ереван передал Баку двух осужденных в Армении азербайджанских военнослужащих.
В списке вернувшихся из азербайджанского плена не было армянина ливанского происхождения Вигена Эулджекяна. Его имя значилось в опубликованном 7 декабря азербайджанскими СМИ списке военнослужащих, которые должны были быть переданы Армении.
На родину вернулся 31 военнослужащий, захваченный в плен в 2020-2023 гг., еще один военнослужащий, который был взят в плен в Нагорном Карабахе в сентябре текущего года.
Среди вернувшихся был также резервист Гагик Восканян, захваченный в плен в ходе тренировочных сборов с суверенной территории Армении. После возвращения из плена они прошли медосмотр в военном госпитале. Как сообщила глава Минздрава Армении Анаит Аванесян, после медосмотра их не перевели в медцентры.