Դատախազը միջնորդեց Սերժ Սարգսյանին ազատել պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով 12/14/2023   15:40  |  Դատական ռեպորտաժներ
Դատախազը պահանջում է մեղավոր ճանաչել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքում և ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, այսօր կայացել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։ Գործը գտնվում է ավարտական՝ դատական վիճաբանությունների, փուլում։ Ճառով առաջինը հանդես եկավ մեղադրանքի կողմը։
Դատախազ Արմեն Մուրադյանը, հրապարակելով մեղադրական ճառը, նշեց, որ դատարանում հետազոտված ապացույցները բավարար են՝ ամբաստանյալի մեղքը հաստատված համարելու համար։ Դատախազը միջնորդեց մեղավոր ճանաչել Սերժ Սարգսյանին, Բարսեղ Բեգլարյանին, Գևորգ Հարությունյանին՝ առաջադրված մեղադրանքներում և ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով, խափանման միջոցները թողնել անփոփոխ՝ մինչև դատավճռի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելը, միևնույն ժամանակ, պահպանել մեղադրյալների գույքի վրա դրված արգելանքը՝ մինչև քաղաքացիական հայցի լուծումը, բավարարել քաղհայցը՝ նրանցից բռնագանձելով շուրջ 489.160.310 ՀՀ դրամ։
Պաշտպանության կողմը ճառն այսօր չհրապարակեց։ Փոխարենը՝ Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը միջնորդություն ներկայացրեց՝ նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց չհեռանալու մասին ստորագրությունը վերացնելու մասին։ Դատախազ Արմեն Մուրադյանն առարկեց՝  նշելով, որ որևէ փաստական տվյալներ ի հայտ չեն եկել՝ խափանման միջոցի կիրառման անհրաժեշտությունը վերանալու վերաբերյալ, այն  պիտանի  և անհրաժեշտ է՝ նկատի ունենալով նաև նախորդ նիստում մեղադրյալների այն դիրքորոշումը, որով նրանք առարկել են վաղեմության հիմքով քրեական հետապնդումները դադարեցնելուն։
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ խափանման միջոցը վերացնելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելուց, որից հետո դատական նիստը կհետաձգվի՝ մինչև դեկտեմբերի 28-ը։
18:01 12/12/2023  |  ՄեկնաբանությունՑավոք, կանխատեսածս «մեծ ողբերգությունը» տեղի ունեցավ. 21-րդ դարում, քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առաջ. Սերժ Սարգսյանֆ
18:23 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊարտադրված խաղաղության պայմանագիրը նույն կապիտուլյացիան է․ Սարգսյան (տեսանյութ)
18:21 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին 100 տարվա մեջ հայ ժողովրդին այսպիսի ողբերգություն չէր պատուհասել․ Սարգսյան
17:42 13/11/2023  |  Դատական ռեպորտաժներՍերժ Սարգսյանի գործով դատախազը քաղհայց է ներկայացրել՝ պահանջելով շուրջ կես միլիարդ դրամի բռնագանձում
17:10 04/11/2023  |  ՔաղաքականՍերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ-ին վերջերս անդամագրվախ երիտասարդների հետ
12:26 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն Սերժ Սարգսյանի նախագահությամբ նիստ է արել. տրվել են հասցեական հանձնարարականներ

Прокурор требует освободить Сержа Саргсяна от уголовной ответственности на основании истечения срока давности 12/14/2023   16:41  |  Судебный репортаж
Прокурор требует признать третьего президента Армении Сержа Саргсяна виновным в инкриминируемом ему деянии и освободить от уголовной ответственности на основании истечения срока давности.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мискакяна сегодня состоялось заседание по делу экс-президента РА Сержа Саргсяна и других. Разбирательство дела в суде находится на стадии прений сторон. Первым с речью выступила сторона обвинения.
Прокурор Армен Мурадян в обвинительной речи отметил, что исследованных в суде доказательств достаточно для установления вины подсудимого. Прокурор ходатайствовал признать Сержа Саргсяна, Барсега Бегларяна, Геворка Арутюняна виновными в инкриминируемых деяниях и освободить от уголовной ответственности на основании истечения срока давности, а также оставить меру пресечения без изменений до вступления вердикта суда в законную силу. В то же время он ходатайствовал сохранить наложенный на имущество обвиняемых арест до разрешения гражданского иска, удовлетворить гражданский иск, взыскав с них 489.160.310 драмов.
Защита сегодня не опубликовала свою речь. Вместо этого адвокат экс-президента Рубен Акопян ходатайствовал об отмене в отношении Саргсяна меры пресечения в виде подписки о невыезде.
Прокурор Армен Мурадян возразил, указав на отсутствие каких-либо вскрывшихся фактических данных относительно пересмотра необходимости применения меры пресечения, она целесообразна и необходима, учитывая также позицию подсудимых на предыдущем заседании, на котором они возразили против прекращения уголовного преследования на основании истечения срока давности.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения по  ходатайству об отмене меры пресечения. После этого заседание суда будет отложено до 28 декабря.
Напомним, обвиняемыми по уголовному делу проходят трое. Помимо Сержа Саргсяна, обвинения предъявлены также бывшему заместителю министра Самвелу Галстяну и предпринимателю Барсегу Бегларяну.
Согласно обвинению, бывший министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в период с 25-го января по 7-е февраля 2013 года растратил выделенную из резервного фонда правительства РА на приобретение 15.391.765 литров дизельного топлива сумму субсидий в размере 489.160.310 драмов в ходе реализации программы государственной поддержки.