Հայաստանը և Ադրբեջանը քննարկում են միջպետական սահմանից զորքերի հետքաշման գաղափարը․ Միրզոյան 12/13/2023 15:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը և Ադրբեջանը քննարկում են հայ-ադրբեջանական միջպետական սահմանից զորքերի հետքաշման գաղափարը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև համաձայնագիրը վստահության կառուցման միակ գործընթացը չէ։
«Սա վստահության կառուցման միակ համաձայնությունը չի, որ քննարկվել է։ Քննարկվել են և կշարունակեն քննարկվել այլ գաղափարներ ևս։ Օրինակ՝ հայ-ադրբեջանական միջպետական սահմանից զորքերի հետքաշման շուրջ։ Կարծում ենք, որ զորքերի հետքաշումը իսկապես դրական ազդեցություն կունենա և կօգնի կանխել հնարավոր նոր էսկալացիան։ Այստեղ չեմ ասում, որ ունենք համաձայնություն։ Սա գաղափար է, որը քննարկվում է»,- ասաց Միրզոյանը՝ նշելով, որ կան այլ գաղափարներ ևս, որոնք քննարկվում են։
ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական փոխադարձ քայլերը դրական ազդեցություն են ունենալու երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման վրա։
«Հիմնական գործընթացը, այնուամենայնիվ, խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն են։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղան հանդիպումների ձևաչափով։ Առիթ ունեցել ենք ասելու, որ գործի մեծ մասն արված է, և հիմա մեզ պետք է հանդիպել և պայմանավորվածությունների գալ էական հարցերի շուրջ վերջնական ձևակերպումների շուրջ»,- ասաց Միրզոյանը։

Армения и Азербайджан обсуждают идею отвода войск от межгосударственной границы – Мирзоян 12/13/2023   15:37  |  Лента новостей
Армения и Азербайджан обсуждают идею отвода войск с армяно-азербайджанской межгосударственной границы. Об этом, как передает "Арменпресс", заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна, добавив, что соглашение между аппаратом премьер-министра Армении и администрацией президента Азербайджана -  это не единственный процесс на пути построения доверия.
"Это не единственное соглашение на пути построения доверия, которое обсуждалось. Обсуждались, и будут обсуждаться и другие идеи. Например, идея отвода войск с армяно-азербайджанской межгосударственной границы. Мы считаем, что отвод войск будет иметь действительно положительный эффект и поможет предотвратить возможную новую эскалацию. Я не говорю, что есть договоренность. Это идея, которая обсуждается", - сказал Мирзоян, отметив, что есть и другие идеи, которые также обсуждаются.
Глава МИД выразил надежду, что взаимные шаги окажут положительное влияние на регулирование отношений между двумя странами.
"Однако главный процесс - это переговоры по мирному договору. Я думаю, что Азербайджан должен вернуться за стол переговоров в формате встреч. Мы уже говорили, что большая часть работы проделана, и теперь нам нужно встретиться и прийти к согласию по окончательным формулировкам принципиальных вопросов", - сказал Мирзоян.