Եթե Բաքու ուղարկված մեր վերջին առաջարկների շուրջ համաձայնություն լինի՝ չի բացառվում, որ տարեվերջին Խաղաղության պայմանագրի կնքվի. Խանդանյան 12/13/2023 13:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը պատրաստ է մինչև տարեվերջ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
«Եթե այն բոլոր սկզբունքային հարցերը, որոնք Հայաստանը բարձրացնում է և, որոնց շուրջ եղել է համաձայնություն՝ վերահաստատվեն և տեղ գտնեն խաղաղության համաձայնագրում, ապա դրանից հետո խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը տեխնիակայի հարց է։
Այսինքն, եթե բոլոր այն վերախմբագրումները, որոնցով Հայաստանը փաստաթուղթն ուղարկել է Բաքու՝ այդ տեսքով խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնություն լինի, ապա, այո՛, չեմ բացառում, որ դա տեսականորեն հնարավոր է, թե գործնականում ինչպես դա կդասավորվի՝ կտեսնեք»,- ասաց Խանդանյանը։

Соратник Пашинян прокомментировал возможность подписания мирного договора с Баку до конца 12/13/2023   14:29  |  Лента новостей
Армения готова подписать мирный договор до конца года. Об этом на брифинге в парламенте в среду заявил депутат от правящей фракции «Гражданский договор», председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян.
"Если все принципиальные вопросы, которые Армения поднимает и по которым было достигнуто согласие, будут подтверждены и найдут отражение в мирном соглашении, то после этого подписание мирного договора – это дело техники", - заявил он.
Ханданян не исключает, что если будет достигнута договоренность по последним предложениям, которые Армения направила Баку, то договор будет подписан в конце года.
"Если удастся достичь соглашения в этом виде, то да, я не исключаю, что теоретически это возможно, а как все сложится на практике, поживем - увидим", - сказал Ханданян.