Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը Հայաստան վերադարձած գերիների ցանկում չկա, փոխարենը վերադարձել է արցախցի Արեն Իսայանը 12/13/2023   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը չի վերադարձվել Հայաստանին, թեեւ դեկտեմբ,երի 7-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակած ցուցակում նաեւ նրա անունն էր նշվում այն զինծառայողների թվում, որոնք պետք է հանձնվեին Հայաստանին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի նախագահի ու Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմերի միջեւ տեղի ունեցած ուղիղ բանակցությունների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Ադրբեջանն ազատ կարձակի 32 հայ զինծառայողների, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին 2 ադրբեջանցի զինծառայողների, այդ թվում մարդասպանին, որը ներխուժել էր ՀՀ տարածք ու սպանել ԶՊՄԿ պահնորդին։ Գերիների վերադարձի պայմանավորվածության մասին հայտնել է ՀՀ կառավարությունը, իսկ Ադրբեջանն էլ հրապարակել է անունները՝ նշելով, որ գերեվարված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի հանձնվելու
Բուն գործընթացը տեղի է ունեցել միայն այսօր՝ համատեղ հայտարարությունից 6 օր անց։ Վերադարձած անձանց անունները հրապարակել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն այդ ցուցակում Վիգենի անունը բացակայում էր։
«Փաստինֆո»-ն փորձեց մեկնաբանություն ստանալ Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանից՝ վերադարձվող անձանց կազմի փոփոխության վերաբերյալ։
«Հայաստանը պաշտոնապես առաջին անգամ է հրապարակում անուններ»,- ի պատասխան ասել է Նազել Բաղդասարյանը՝ ավելացնելով. «Այլ հրապարակումները ես չեմ կարող մեկնաբանել»։
Փաշինյանի հրապարակած ցուցակում տեղ է գտել այս տարվա սեպտեմբերին Արցախում գերեվարված Արեն Իսայանի անունը։

В списке вернувшихся из азербайджанского плена нет армянина из Ливана Вигена Эулджекяна 12/13/2023 17:06 | Лента новостей
Армянин ливанского происхождения Виген Эулджекян не вернулся в Армению, хотя его имя значилось в опубликованном 7 декабря азербайджанскими СМИ списке военнослужащих, которые должны были быть переданы Армении.
7 декабря стало известно, что в результате прямых переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность, что Баку освобождает 32 армянских военнослужащих. Со своей стороны, Армения освобождает двух азербайджанских военнослужащих, в том числе убийцу, который вторгся на территорию РА и убил охранника ЗММК. О договоренности по возвращению пленных сообщило правительство РА. А Азербайджан обнародовал имена пленных армян, среди которых не было имен захваченных в плен представителей военно-политического руководства Арцаха.
Сам процесс обмена состоялся сегодня, спустя 6 дней после совместного заявления. Имена вернувшихся армянских военнослужащих опубликовал премьер Армении Никол Пашинян, однако в списке имени Вигена не оказалось.
"ФактИнфо" обратилось за комментарием к пресс-секретарю премьера Армении Назели Багдасарян.
"Армения официально публикует имена впервые", - сказала в ответ Назели Багдасарян, добавив, что она не может омментировать иные публикации.
В опубликованном Пашиняном списке значилось имя Арена Исаяна, захваченного в плен в Арцахе в сентябре текущего года.