Մահացել է ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը 12/13/2023   10:22  |  Քաղաքական
Բաբկեն Արարքցյանը ծնվել է 1944 թ. սեպտեմբերի 16-ին: 1966-ին ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանը՝ մեխանիկ-մաթեմատիկոսի որակավորմամբ: 1966-68-ին սովորել է ՌԴ ԳԱ Ստեկլովի անվան ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: Ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու(1972): Եղել է ԽՄԿԿ անդամ:
1968-71-ին աշխատելէ ՀՀ ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնում, 1971-75-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի, 1975-77-ին՝ Հայաստանի Պետական պլանային կոմիտեի գիտա-տեխնիկական տեղեկատվության ինստիտուտներում, 1977-90-ին՝ Երեւանի պետական համալսարանում դոցենտ, ամբիոնի վարիչ:
1988-ից եղել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, 1989-ից ՀՀՇ վարչության անդամ է: 1988 թ. դեկտեմբերի 10-ին ձերբակալվել եւ մինչեւ 1989թ. մայիսի 31-ը բանտարկվել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի մյուս անդամների հետ միասին:
ՀՀ ԳԽ պատգամավոր ընտրվել է Երեւանի Արաբկիրի 34-րդ ընտրատարածքից:
1990 թ. օգոստոսին ընտրվել է ՀՀ ԳԽ նախագահի առաջին տեղակալ, 1991 թ. դեկտեմբերի 24-ին՝ ՀՀ Գերագույն Խորհրդի նախագահ:1991-ին ընտրվել է Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ, 1994-ին՝ Սահմանադրական հանձնաժողովի համանախագահ: Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանային վեհաժողովի (ՍՏՀԽՎ, 1993), ԵԱՀԿ խորհրդանային վեհաժողովի(1993), ԱՊՀ մասնակից երկրների միջխորհրդանային վեհաժողողվի(1993) Հայաստանի պատվիրակությունների ղեկավար:1995-ի հունիսից ՍՏՀԽՎ նախագահ:
Ավելի քան 30 գիտական աշխատությունների եւ բուհական դասագրքերի հեղինակ է:
16:08 09/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿյանքից հեռացել է հայտնի պարուսույց Գրիգորի Սեդրակյանը
10:29 06/12/2023  |  Արտակարգ պատահարներՎանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկայում հնդիկ է հանկարծամահ եղել. shamshyan.com
15:04 03/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ53 տարեկանում հանկարծամահ է եղել փաստաբան, գնդապետ Արթուր Սեփոյանը. shamshyan.com
19:19 13/11/2023Մահացել Է Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարարը
14:56 13/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՄահացել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախկին փոխնախարարը
16:59 06/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ38 տարեկանում հանկարծամահ է եղել ՔՊ-ական պատգամավոր Մաթևոս Ասատրյանը
17:50 01/11/2023  |  ԱռողջությունՓոխպատվաստված խոզի սրտով երկրորդ պացիենտը վիրահատությունից 6 շաբաթ անց մահացել է
12:24 29/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԻր տանը մահացած է հայտնաբերվել հուլիվուդյան աստղ Մեթյու Փերրի. հայտնի է մահվան պատճառը

Умер бывший спикер парламента Армении Бабкен Араркцян 12/13/2023 10:36 | Политика
Скончался бывший председатель Национального Собрания Армении, один из учредителей партии "Армянское общенациональное движение" Бабкен Араркцян. Ему было 79 лет.
Араркцян родился 16 сентября 1944 года. В 1966 году окончил Московский государственный университет по специальности "математика".
В 1966—1968 гг. учился в аспирантуре института математики Академии наук СССР. Кандидат физико-математических наук, доцент (1972). Автор более 30 научных статей.
Араркцян был членом комитета "Карабах". В 1988 году был арестован и до мая 1989 года находился под стражей. В 1990-91 гг. был первым заместителем председателя Верховного совета Армении.
В 1991-1995 гг. Бабкен Араркцян занимал пост спикера законодательного органа Армении. В 1995 году избран председателем Национального собрания Армении, став спикером армянского парламента первого созыва. В 1998 году Араркцян подал в отставку вместе с другими членами политической команды первого президента Левона Тер-Петросяна.