Հայաստանում իրավիճակը պահանջում է ԵՄ-ի ուժեղ աջակցությունը․ Բորել 12/11/2023 17:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Բրյուսելում «Արմենպրեսի»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստից առաջ լրագորղների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Հայաստանում իրավիճակը պահանջում է մեր ուժեղ աջակցությունը։ Մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես կարող ենք դա ավելացնել։ Պետք է հասկանանք, թե ինչպես օրակարգում պահենք Արևելյան գործընկերությունը, որովհետև խոսքը մեր արևելյան սահմանի մասին է»,- նշել է Բորելը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 11-ին Բրյուսելում մասնակցել է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի ձևաչափով հանդիպմանը։ Երեկոյան Արարատ Միրզոյանը կմասնակցի նաև ԵՄ Արևելյան գործընկերության ձևաչափով հանդիպմանը։

Ситуация в Армении требует нашей решительной поддержки - Боррель 12/11/2023 18:10 | Лента новостей
Ситуация, сложившаяся в Армении, требует решительной поддержки Евросоюза. Об этом, как передает корреспондент «Арменпресс» заявил в Брюсселе верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в ходе пресс-конференции, состоявшейся до заседания Совета министров иностранных дел ЕС.
«Важно продолжать обращать внимание на ситуацию в странах Восточного партнерства. И в частности, Армению, которая находится в очень сложной ситуации… Ситуация в Армении требует нашей решительной поддержки», - сказал Боррель.
11 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Брюсселе участвовал во встрече в формате Совета министров иностранных дел ЕС. Вечером Арарат Мирзоян также примет участие во встрече в формате Восточного партнерства ЕС.