Հայտարարությունը տարածեցին, իսկ թե 32 գերին, ի վերջո, երբ կտեղափոխվեն հայրենիք՝ լռում են 12/11/2023   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային հանրությունն արդեն մի քանի օր է, ինչ ողջունում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գերիների փոխանակման գործընթացի մասին հայտարարությունը, ավելին դրական գնահատում Արցախում ցեղասպանություն իրականացրած Ալիեւի «հումանիստական» քայլը, որը 2 ադրբեջանցու դիմաց հանձնում է 32 հայ զինծառայողի, բայց Բաքվում գերության մեջ պահվող 32 հայերը ոչ միայն դեռ չեն վերադարձվել, այլև՝ «պայմանավորվածությունից» հինգ օր անց դեռևս հայտնի չէ, թե երբ կվերադարձվեն։ ՀՀ կառավարությունից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան առաջարկեցին սպասել պաշտոնական հաղորդագրությանը՝ նշելով, որ գերիների վերադարձի ժամանակ հայտարարություն կլինի։ Իսկ թե ինչով է պայմանավորված գերիների վերադարձի ձգձգումը, արդյո՞ք դա կարող է կապված լինել գերիներից որևէ մեկի առողջական խնդիրներով, կամ այլ ստվերային պայմանավորվածություններով, կառավարոթյունից նշեցին, որ տեղեկություն չունեն։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի նախագահի ու Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմերի միջեւ տեղի ունեցած ուղիղ բանակցությունների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Ադրբեջանն ազատ կարձակի 32 հայ զինծառայողների, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների, այդ թվում մարդասպանին, որը ներխուժել էր ՀՀ տարածք ու սպանել ԶՊՄԿ պահնորդին։ Գերիների վերադարձի պայմանավորվածության մասին հայտնել է ՀՀ կառավարությունը, իսկ Ադրբեջանն էլ հրապարակել է անունները՝ նշելով, որ գերեվարված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի հանձնվելու։
14:49 11/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳործընթացի վերջում 32 գերիները չեն, մնացածն էլ են գալու, բայց խաղաղության վերջնակետը լինելու է դեմարկացիան, դելիմիտացան․ ՔՊ-ական պատգամավոր
13:00 08/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների վերադարձը ժամերի կամ օրերի հարց է, այն տեղի է ունենալու հայ–ադրբեջանական սահմանին․ Խանդանյան
14:23 30/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը փորձ չարեց ինքնուրույնաբար մոտենալ ռազմագերիների խնդրին, Հայաստանն ընդունեց Ադրբեջանի խաղի այն կանոնները․ իրավապաշտպան
13:38 30/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիական անձանց մաշկազերծ անող, գլխատող ադրբեջանցիները չեն ենթարկվել պատասխանատվության ու դիտարկվում են որպես հերոս. Սահակյան (տեսանյութ)

В правительстве РА воздержались от указания конкретных сроков возвращения 32 пленных армян на родину 12/11/2023 17:36 | Лента новостей
Международное сообщество уже несколько дней, как приветствует заявление об обмене пленными между Арменией и Азербайджаном. Более того, оценивают положительно "гуманистический" шаг осуществившего геноцид в Арцахе Алиева, который в обмен на двух азербайджанцев выдает 32 армянских военнослужащих. Но 32 армянина, удерживаемые в плену в Баку, не только еще не вернулись, но спустя пять дней после договоренности пока не известно, когда они вернутся. В ответ на вопрос "ФактИнфо" в правительстве РА предложили дождаться официального сообщения, отметив, что о возвращении пленных будет объявлено. Чем вызвано затягивание возвращения пленных, в правительстве отметили, что не располагают сведениями.
7 декабря стало известно, что в результате прямых переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность, что Баку освобождает 32 армянских военнослужащих. Со своей стороны, Армения освобождает двух азербайджанских военнослужащих, в том числе убийцу, который вторгся на территорию РА и убил охранника ЗММК.
О договоренности по возвращению пленных сообщило правительство РА. А Азербайджан обнародовал имена пленных армян, среди которых не было захваченных в плен представителей военно-политического руководства Арцаха.