Ողջունում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը. կոչ եմ անում կողմերին հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագիր կնքել. Հռոմի պապ 12/10/2023   18:33  |  Միջազգային լրահոս
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կիրակնօրյա ավանդական քարոզի ժամանակ հայտնել է, որ ուրախ է հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների ազատ արձակման համար և հույս է հայտնել, որ շուտով խաղաղության պայմանագիր կկնքվի:
Այս մասին փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես գոհ եմ զգալի թվով հայ և ադրբեջանցի զինվորականների ազատ արձակմամբ, և «մեծ հույսով եմ սպասում այս դրական ազդանշանին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների համար»», – ասաց նա:
«Կոչ եմ անում կողմերին և նրանց առաջնորդներին որքան հնարավոր է շուտ հաշտության պայմանագիր կնքել», – հավելել է քահանայապետը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն ու Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն էին տարածել։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների, Հայաստանն էլ իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողներին։
Նշվում է նաև, որ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ շոշափելի քայլեր ձեռնարկելու մասին:
22:51 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀրապարակվել է Բաքվի կողմից ազատ արձակված հայ 32 ռազագերիների ցուցակը. նրանց թվում է` լիբանանահայ Վիգենը
22:37 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմից ազատ արձակվող Բաքվի երկու բաշիբոզուկներից մեկը մարդասպան է․ Ոսկանյան
22:22 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ուրախ ենք ողջունել ձերբակալվածների ազատ արձակումը»․ Շառլ Միշել
21:45 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն ազատ չի արձակել գերեվարված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը. Փաշինյանի ու Ալիեւի աշխատակազմերի միջեւ տեղի են ունեցել ուղիղ բանակցություններ
17:33 30/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՀռոմի Պապը Իսրայելին կոչ է արել ահաբեկչությանը չպատասխանել ահաբեկչությամբ
00:01 29/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՀռոմի պապն հիվանդության պատճառով չեղարկել է Դուբայ ուղեւորությունը

Папа Римский призвал Армению и Азербайджан как можно скорее заключить мирный договор 12/11/2023   10:10  |  Лента новостей
Папа Римский Франциск во время традиционной воскресной проповеди сообщил, что рад освобождению армянских и азербайджанских военнослужащих, и выразил надежду на скорейшее заключение мирного договора, передает ТАСС.
"Я рад освобождению значительного числа армянских и азербайджанских" военных, и "с большой надеждой смотрю на этот позитивный сигнал для отношений между Арменией и Азербайджаном", сказал он. "Призываю стороны и их лидеров как можно скорее заключить мирный договор", - добавил понтифик.
7 декабря аппарат премьер-министра Республики Армения и администрации президента Азербайджанской Республики выступили с совместным заявлением.
В заявлении отмечалось, что в результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность предпринять значительные шаги по укреплению доверия между двумя государствами.
Отмечалось, что Азербайджан освобождает 32 армянских военнослужащих. Со своей стороны, Армения освобождает двух азербайджанских военнослужащих.