Գերիների վերադարձը ժամերի կամ օրերի հարց է, այն տեղի է ունենալու հայ–ադրբեջանական սահմանին․ Խանդանյան 12/08/2023 13:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես կխուսափեմ վերադարձվող գերիների անունները հնչեցնել, քանի որ շատ զգայուն թեմա է, մինչև գերիները չհատեն ՀՀ պետական սահմանը, նաև լրատվամիջոցներին խորհուրդ կտայի չշրջանառել անուններ, որովհետեւ հասկանում եք՝ ինչքան բարդ կարող է սա լինել գերիների հարազատների համար:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածած համատեղ հայտարարությանը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Ադրբեջանի նախագահի ու Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմերի միջեւ տեղի ունեցած ուղիղ բանակցությունների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Ադրբեջանն ազատ կարձակի 32 հայ զինծառայողների, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների, այդ թվում մարդասպանին, որը ներխուժել էր ՀՀ տարածք ու սպանել ԶՊՄԿ պահնորդին։ Գերիների վերադարձի պայմանավորվածության մասին հայտնել է ՀՀ կառավարությունը, իսկ Ադրբեջանն էլ հրապարակել է անունները՝ նշելով, որ գերեվարված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի հանձնվելու։
Խանդանյանի փոխանցմամբ՝ գերիների վերադարձը պետք է տեղի ունենա շատ մոտ ժամանակահատվածում, ժամերի կամ օրերի հարց է։ Նա նաև հայտնեց, որ փոխանակումը տեղի է ունենալու Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ։
Խանդանյանը հաստատեց, որ գերիների փոխանակման շրջանակում ադրբեջանական կողմին կփոխանցվի «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» պահնորդին սպանած և ՀՀ-ում ցմահ դատապարտված ադրբեջանցի զինծառայողը։
Բանակցությունները երկկողմ ձևաչափով են եղել, ապա արդյոք սա սկիզբ է դնում երկկողմ ձևաչափով բանակցություններին՝ նա ընդգծեց, որ հարցը վերաբերում է հումանիտար խնդրի և հնարավորություն է առաջացել այդ ձևաչափում այս զգայուն հարցը բանակցել և լուծել։
«Սա շատ կարևոր հարց է, պետք չէ այս հայտարարությունը թերագնահատել, բայց նաև պետք չէ գերագնահատել։ Այն, ինչ Հայաստանը շարունակ ասել է՝ շարունակում է պնդել, այն է՝ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան այն սկզբունքների շուրջ, որոնց կողմերը համաձայնություն են տվել այս հուլիսին՝ եռակողմ հանդիպման ընթացքում»։
Փաստենք, որ Ադրբեջանն անգամ պաշտոնապես հաստատված բոլոր գերիներին չի վերադարձնում, թեեւ Հայաստանը նրան է հանձնում անգամ մարդասպանին։ Պաշտոնապես հաստատված գերիների թիվը 55-ն է, որից միայն 32-ին է Ադրբեջանը վերադարձնում։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանում գերեւարված է եւս 80 անձ, որոնց տվյալները Բաքուն դեռ պաշտոնապես չի հաստատել։

Возвращение армянских пленных должно состояться в ближайшее время - Ханданян 12/08/2023   13:21  |  Лента новостей
Председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним связям, депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Саркис Ханданян отказался называть имена пленных, которых вернет Баку, сославшись на чувствительность вопроса.
"Я бы воздержался от разглашения имен пленных до тех пор, пока они пересекли госграницу РА, поскольку это очень чувствительная тема. Я бы рекомендовал СМИ также воздержаться от разглашения имен. Понимаете, это очень тяжело для родственников пленных", - сказал Ханданян в беседе с журналистами в парламенте, коснувшись вчерашнего совместного заявления Армении и Азербайджана.
Накануне аппарат премьер-министра Республики Армения и администрации президента Азербайджанской Республики выступили с совместным заявлением.
В заявлении отмечалось, что в результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность предпринять значительные шаги по укреплению доверия между двумя государствами. Руководствуясь гуманитарными ценностями и в знак доброй воли, Азербайджанская Республика освобождает 32 армянских военнослужащих. Со своей стороны, Республика Армения, руководствуясь гуманитарными ценностями и в знак доброй воли, освобождает двух азербайджанских военнослужащих.
По словам Ханданяна, возвращение армянских пленных должно состояться в ближайшее время – это вопрос нескольких дней или даже часов. Он также сообщил, что обмен состоится на границе Армении и Азербайджана.
Ханданян заявил, что в рамках обмена пленными азербайджанской стороне будет передан азербайджанский военнослужащий, убивший охранника Зангезурского медно-молибденового комбината и приговоренного в Армении в к пожизненному заключению.
Переговоры проходили в двустороннем формате. Что касается того, закладывает ли это начало для переговоров в двустороннем формате, он отметил, что вопрос касается гуманитарной проблемы и представилась возможность провести переговоры по этому чувствительному вопросу и разрешить его.
"Это очень важный вопрос. Не стоит недооценивать это заявление, но и не стоит переоценивать его. То, что Армения всегда говорила, продолжает утверждать, что переговоры по мирному соглашению должны проходить вокруг тех принципов, на которые стороны дали свое согласие в июле текущего года в ходе трехсторонней встречи", - сказал он.
Отметим, что Азербайджан даже не возвращает даже всех официально подтвержденных пленных, хотя Армения выдает ему даже убийцу. Число официально подтвержденных пленных -  55, из которых Азербайджан освободит только 32. По неофициальным данным, в азербайджанском плену удерживаются еще  80 человек, данные которых Баку пока официально не подтвердил.