Եթե 5-10 տարուց չվերդառնանք Արցախ, անդառնալիորեն կորցնելու ենք այն․մինչ այդ ոչ նյութական ժառանգությունը պահպանել է պետք․ Լեռնիկ Հովհաննիսյան 12/08/2023 16:27 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Արցախում գտնվող, անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող 140 հուշարձանների ցանկը կազմվել և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության միջոցով ուղարկվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին ասաց Արցախի ԿԳՄՍ փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ 2023թ․ Արցախի հայաթափումից հետո թշնամու հսկողության տակ անցած պատմամշակութային հուշարձանների ամոբղջական ցանկը մշակման փուլում է։
«Եկեղեցիների, վանքերի, խաչքարերի, կամուջների և պատմամշակութային ժառանգության մաս կազմող այլ հուշարձանների ցանկերը հստակեցվում են, վերջնական տեսքի կբերվեն մոտ ժամանակներս։ Այն 140 հուշարձանները, որոնք անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեն, արդեն ներկայացվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, չնայած, անկեղծ ասած, խիստ կասկածում եմ, թե դրանց պահպանության ուղղությամբ գործուն քայլեր կարվեն։ Ամեն դեպքում, մեզնից կախվածն անում ենք»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Միայն 2023թ․սեպտեմբերյան աղետալի իրադարձություններից հետո Արցախում գտնվող ավելի քան 5000 պատմամշակութային հուշարձան վերացման վտանգի տակ է հայտնվել։ Եվս 2000 հուշարձան էլ 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով էր մնացել թշնամու վերահսկողության տակ։
Հովհաննիսյանը ցավով նկատում է՝ որևէ երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը վանդալիզմի չի ենթարկելու հազարամյակների պատմություն ունեցող հայկական Արցախի նյութական ժառանգությունը։
«Նյութական ողջ ժառանգությունը վտանգված է։ Գոնե ոչ նյութականը պահպանելու ուղղությամբ գործուն քայլեր, ծրագրեր պետք է իրականացվեն։ Ոչ նյութականի կրողը մարդն է։ Հիմա նրան կտրել են իր պատմական լանդշաֆտից, հայրենիքից, ինքնությունից, որտեղ որոշակի կենցաղ էր վարում, ձևավորված սովորույթներ ուներ․․․ Հայաստանում գոնե պետք է ապահովվի, որ բռնի տեղահանվածները կողք կողքի ապրեն, համայնքներ ձևավորվեն, որտեղ հնարավոր կլինի պահպանել բարբառը, ավանդույթները․․․
Հյուսիսային Արցախի բնակչության մի մասը տեղահանվելուց հետո նույն կամ հարևան համայնքներում հաստատվելով, կոմպակտ բնակվելով են կարողացել որոշ ավանդույթներ պահել։ Առնվազն այս՝ ոչ նյութական պահպանելու համար պայմաններ են պետք։ Եթե 5-10 տարուց չվերդառնանք Արցախ, անդառլաիորեն կորցնելու ենք այն։ Եթե հաջորդ սերնդին սպասենք, վերադարձնելու հնարավորություն է՛լ չենք ունենա»,-շեշտեց Լեռնիկ Հովհաննիսյանը։

Необходимо хотя бы сохранить нематериальное наследие: если мы не вернемся в Арцах через 5-10 лет, мы это потеряем безвозвратно - Ованнисян 12/08/2023   17:59  |  Геноцид в Арцахе
Составлен список из 140 памятников Арцаха, нуждающихся в немедленной охране, перечень направлен в ЮНЕСКО через министерство образования, науки, культуры и спорта РА. Об этом "ФактИнфо" сообщил заместитель министра МОНКС  Арцаха Лерник Ованнисян. Он отметил, что в 2023 году полный список памятников истории и культуры, оказавшихся под вражеским контролем после деарменизации Арцаха, находится в стадии разработки.
"Списки церквей, монастырей, хачкаров, мостов и других памятников, составляющих часть историко-культурного наследия, уточняются, работа будет завершена в ближайшее время. Перечень из 140 памятников, нуждающихся в немедленной защите, уже передан в ЮНЕСКО, хотя я, честно говоря, сильно сомневаюсь в том, что будут предприняты действенные шаги по их охране. В любом случае мы делаем все зависящее от нас", - сказал Ованнисян.
Более 5000 памятников истории и культуры в Арцахе оказались под угрозой уничтожения только после катастрофических сентябрьских событий 2023 года. Еще 2000 памятников остались под контролем врага вследствие 44-дневной войны 2020 года.
Нет никаких гарантий, что Азербайджан не учинит вандализма в отношении материального наследия армянского Арцаха, история которого насчитывает тысячелетия, отмечает с болью Ованнисян.
"Все материальное наследие находится под угрозой. Должны быть предприняты действенные шаги и реализованы программы для сохранения хотя бы нематериального наследия. Носителем нематериального является человек. Теперь он оторван от своего исторического ландшафта, своей родины, своей идентичности, где он вел свой быт, имел укоренившиеся традиции... В Армении надо хотя бы обеспечить, чтобы насильственно перемещенные лица жили бок о бок, сформировали общины, где можно будет сохранить диалект и обычаи… Часть населения Северного Арцаха после депортации, поселившись в одних и тех же или соседних общинах, благодаря компактному проживанию сумела сохранить некоторые традиции. Для сохранения хотя бы всего этого нематериального необходимы соответствующие условия. Если мы не вернемся в Арцах через 5-10 лет, мы это потеряем безвозвратно. Если мы будем дожидаться следующего поколения, то шанса вернуть у нас уже не будет", - подчеркнул Лерник Ованнисян.