Ալավերդու համայնքապետարանը շրջապատված է կարմիրբերետավորներով. նոր համայնքապետն այսօր կերդվի 12/08/2023   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալավերդու համայնքապետարանն այս պահին շրջապատված է մեծաթիվ ոստիկանական ուժերով ու կարմիրբերետավորներով։
Այսօր համայնքապետարանում նախատեսված է ավագանու նիստ, որտեղ պետք է երդվի օրեր առաջ համայնքապետ ընտրված ՔՊ-ական Դավիթ Ղումաշյանը:
Հիշեցնենք, որ Ալավերդիի ավագանին 14 կողմ ձայներով անվստահության հայտնեց «Ապրելու երկիր» կուսակցության անդամ համայնքապետ Արկադի Թամազյանին։
Նույն նիստում ընդունած որոշմամբ, համայնքի ղեկավար ընտրեցին ավագանու ՔՊ-ական անդամ Դավիթ Ղումաշյանին։
Նշենք, որ ավագանու 27 մանդատներից 13-ը բաժին էր հասել ՔՊ-ին, 13-ը՝ «Ապրելու երկրին», մեկ մանդատ ստացել էր ՀԱԿ-ը: «Ապրելու երկիրն» ու ՀԱԿ-ը կոլաիցիա էին կազմել և 14 քվեով համայնքապետ էր դարձել Արկադի Թամազյանը:
Սակայն «Ապրելու երկիր» խմբակցության անդամ Սիմոն Զախարովը դուրս է եկել խմբակցությունից և դառնալով «անկախ» անդամ՝ աջակցել ՔՊ-ին: Սա էլ հնարավորություն տվեց, որ 14 ձայնով անվստահություն հայտնեն գործող համայնքապետին:
Երեկ Արկադի Թամազյանը հայտարարությամբ էր հանդես եկել, նշելով, որ իր թիմը դիմել է դատարան՝ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը հակաօրինական, բռնի զավթելու հայցով։
«Մենք շարունակելու ենք պայքարը քաղաքական բոլոր միջոցներով՝ վերականգնելու արդարությունը»,-գրել էր Թամազյանը։
08:21 08/12/2023  |  ՄամուլԵրեկվանից Ալավերդու մատույցներում ոստիկանական զորքեր են կուտակել․«Հրապարակ»

Мэрия города Алаверди оцеплена полицией, новый градоначальник сегодня принесет присягу(ВИДЕО) 12/08/2023   12:39  |  Лента новостей
Мэрия города Алаверди Лорийской области Армении в эти минуты оцеплена крупными силами полиции и "красноберетниками".
Сегодня в мэрии города запланировано заседание Совета старейшин, на котором недавно избранный градоначальник Давид Гумашян от правящей фракции "Гражданский договор" должен принести присягу.
Напомним, ранее Совет старейшин Алаверди выразил вотум недоверия мэру от партии "Страна для жизни" Аркадию Тамазяну. Это решение поддержали 14 членов горсовета.
По решению, принятому на том же заседании, главой общины был избран член "Гражданского договора" Давид Гумашян.
Отметим, что 13 из 27 мандатов достались ГД, 13 – партии "Страна для жизни", еще один мандат – АНК. "Страна для жизни" и АНК сформировали коалицию, и главой общины стал Аркадий Тамазян.
Однако член фракции "Страна для жизни" Симон Захаров покинул ряды фракции и, став независимым членом горсовета, поддержал ГД. Это позволило 14-ю голосами "за" выразить вотум недоверия действующему мэру.
Накануне Аркадий Тамазян выступил с заявлением, отметив, что "их команда обратилась в суд по вопросу незаконной, насильственной узурпации поста руководителя".
"Мы продолжим нашу борьбу по восстановлению справедливости всеми политическими средствами", - написал Тамазян.