Հույս ունեմ՝ Ադրբեջանում սպասվող ընտրությունները պատրվակ չեն լինի բանակցություններին չմասնակցելու համար․ Խանդանյան 12/08/2023   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-ադրբեջանական բանակցությունների՝ Վաշինգտոնում վերսկսման օրվա և պայմանների մասին որևէ տեղեկատվություն այս պահին չկա, բայց Հայաստանը միշտ կողմ է այդ ֆորմատով և ԱԳՆ-ների մակարդակով բանակցությունների շարունմանը։ Մենք հույս ունենք, որ մեր գործընկերները բավարար ջանք և գուցե նաև ճնշում կգործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի բանակցությունները Վաշինգտոնում շարունակվեն։
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
Հարցին, թե հավանակա՞ն է, որ բանակցությունները շարունակվեն Մոսկվայում, քանի որ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարում է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցություններին, իսկ Հայաստան՝ ոչ՝ Խադնյանյանը պատասխանեց, որ Մոսկվայում բանակցությունների անցկացման ժամկետներ և առաջարկներ չեն հնչել։
«Շատ կարևոր է բանակցությունների շարունակականության ապահովումը և ձևավորվել է մի տրամաբանություն, որ ԱԳՆ-ների մակարդակով ընթացել են բանակցությունների ռաունդներ Վաշինգտոնում և երկրների ղեկավարների մակարդակով՝ Բրյուսելում։ Շատ լավ կլինի, որպեսզի ամեն բան նոր կետից չսկսելու համար այդ շարունակականությունն ապահովվի»,- ասել է Խանդանյանը։
Դիտարկմանը, թե արդյոք սա նշանակում է, որ միջազգային հարթակներում բանակցությունները չեն չեղարկվում ՝ չնայած երկկողմ առաջին հայտարարությանը և բանակցություններին՝ մասնավորապես, գերիների վերադարձի շուրջ՝ Խանդանյանն ասաց, որ բացարձակապես չեն չեղարկվում։
Հարցին, թե Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրություններ են նախատեսվում՝ Խանդանյանն ասաց, որ հույս ունի, որ այդ գործընթացը չի լինի հերթական պատրվակն Ադրբեջանի կողմից բանակցություններին չմասնակցելու համար։
14:38 08/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը ուսումնասիրում է, թե ինչ զինամթերք է ձեռք բերում Ֆրանսիայից. Խանդանյանի արձագանքը Զախարովային
11:59 08/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլավերդու համայնքապետարանը շրջապատված է կարմիրբերետավորներով. նոր համայնքապետն այսօր կերդվի

Депутат от партии Пашиняна: надеюсь, выборы в Азербайджане не станут очередным поводом для неучастия в переговорах 12/08/2023   16:22  |  Лента новостей
Информации относительно даты и условий армяно-азербайджанских переговоров в Вашингтоне на данный момент нет, но Армения всегда выступает  за продолжение переговоров на уровне глав МИД в таком формате. Об этом заявил депутат от правящей фракции "Гражданский договор", глава постоянной парламентской комиссии по внешним связям Саркис Ханданян.
"Мы надеемся, что наши партнеры в США приложат достаточно усилий и, возможно, окажут давление на Азербайджан для того, чтобы переговоры в Вашингтоне продолжились", - сказал депутат в беседе с журналистами в парламенте.
На вопрос о возможности продолжения переговоров в Москве в свете заявления официального представителя МИД РФ Марии Захаровой о том, что Баку принимает приглашение российской стороны, а Ереван – нет, Ханданян отметил:
"Насколько мне известно, конкретных сроков и предложений по проведению переговоров в Москве не звучало. Также очень важно обеспечение продолжительности логики переговоров. Сформировалась логика, согласно которой прошли раунды переговоров  на уровне глав МИД в Вашингтоне и руководителей стран в Брюсселе, и было бы логичнее продолжать переговоры в рамках этих форматов, чтобы не начинать все с новой точки", - сказал он.
На ремарку о том, не означает ли это, что переговоры на международных площадках не отменяются, несмотря на первое двустороннее заявление и двусторонние переговоры, в частности, вокруг возвращения пленных, Ханданян заявил, что не отменяются.
В ответ на вопрос по поводу запланированных в Азербайджане внеочередных президентских выборов, Ханданян выразил надежду, что этот процесс не станет для Азербайджана очередным поводом для неучастия в переговорах.