Ժամանակ կանցնի, ու չեմ բացառում, որ կլինեն հայեր, որ կգնան Ադրբեջանում ապրելու, կլինեն ադրբեջանցիներ, որ կգան Հայաստանու ապրելու. Սիմոնյան 12/07/2023   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանը փորձում է օրակագ մտցնել հարցեր, որոնք արհեստականորեն կդժվարացնեն պայմանագրի կնքումը և դա շատ բացասական եմ գնահատում։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի հայտարարությաւնը, թե եթե Հայաստանը ցանկանում է պայմանագրի սևագրում ներառել Լեռնային Ղարաբաղի հարցերի վերադարձը, ապա դա փոխադարձաբար պետք է վերաբերի Հայաստանից արտաքսված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքին Հայաստան։
«Այն, ինչ մենք փոխանցել ենք ու այն, ինչ մենք բանակցում ենք՝ մենք էլ լավ գիտենք։ Իրենք էլ շատ լավ գիտեն ու հիմա անընդհատ դրա մասին խոսելը արհեստական խնդիրներ է առաջացնում։
Հիմա վրացիները, որ գալիս են Հայաստան ապրելու՝ որևէ խոչընդոտ կա՞, կամ հայերը, որ գնում են Վրաստան, որևէ խոչընդոտ կա՞, մենք Վրաստանի հետ որևէ պայմանագրի մեջ գրե՞լ ենք նման բան, իհարկե, չենք գրել»։
Սիմոնյանն ընդգծեց, որ դրա համար պետք է ինչ-որ ժամանակ անցնի, ադրբեջանական կողմը պետք է նվազեցնի ատելության խոսքը, հոխորտանքները հայերի նկատմամբ։
«Ժամանակ կանցնի ու չեմ բացառում, որ հայեր կգնան Ադրբեջանում ապրելու, կլինեն ադրբեջանցիներ, որ կգան Հայաստանում կապրեն, առևտուր կանեն։ Այո, խաղաղության ենք գնում, խաղաղությունն այլ կերպ չի լինում, ու պնդումները, թե մենք իրար հետ հակամարտել ենք՝ անընդունելի է։ Անգլիան ու Ֆրանսիան 116 տարի հակամարտել են ու այսօր ամենամեծ դաշնակիցներն են։ Մենք տարածաշրջանում պետք է իրար հետ ապրենք ու խնդիրները իրար հետ լուծենք»։
12:19 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ձեռքերին արյուն չկա, թող իրենց հետ հանկարծ չխառնեն. Ալեն Սիմոնյան
12:01 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունենք, որ ադրբեջանական կողմն ավելի կոնստրուկտիվ կդառնա . Ալեն Սիմոնյան

Ален Симонян уличил Баку в создании искусственных препон для подписания мирного договора 12/07/2023   13:46  |  Лента новостей
Спикер парламента Армении Ален Симонян считает, что Азербайджан пытается втиснуть в повестку дня вопросы, которые искусственно затруднят подписание договора. «Я это оцениваю весьма и весьма негативно», - сказал в беседе с журналистами в НС Симонян, комментируя заявление Ильхама Алиева о том, что если Армения хочет включить вопросы прав армян Нагорного Карабаха в проект мирного договора, то их следует увязать с правом возвращения азербайджанцев, покинувших Армению.
"Мы прекрасно знаем, какие предложения передали и о чем ведем переговоры. И они прекрасно знают. Сейчас постоянные разговоры об этом создают искусственные проблемы", - отметил  Симонян.
"Например, есть ли какие-то препятствия для въезда грузин в Армению? Или когда армяне едут в Грузию, есть какие-то препятствия? Мы с Грузией что-либо подписывали в каком-либо договоре? Конечно, нет.", - сказал спикер парламента Армении Ален Симонян.
По словам Симоняна, должно пройти какое-то время, азербайджанская сторона должна снизить градус армянофобской риторики.
"Пройдет время, и я не исключаю, что армяне поедут жить в Азербайджан, будут азербайджанцы, которые приедут жить в Армению, торговать. Да, мы идем к миру, мира по-другому не бывает. А утверждения о том, что мы были в конфликте, неприемлемы... Англия и Франция 116 лет воевали друг с другом, а сегодня они являются крупнейшими союзниками…", - сказал он.
13:32 05/12/2023  |  Международные новостиЛавров и Байрамов на встрече в Москве обсудили нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном - МИД РФ