Կառավարության նիստը մեկնարկեց մեկ րոպե լռությամբ 12/07/2023 11:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգին անցնելուց առաջ Գործադիրի անդամները հոտընկայս, մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1988թ․ դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը։ Անցնելով օրակարգին՝ զեկուցվող առաջին հարցով որոշվեց Ապարան քաղաքի Բաղրամյան N 43 և Գարեգին Նժդեհի N 7 վթարային շենքերում բնակվող թվով 38 ընտանիքների բնակարան հատկացնել պետության միջոցներով կառուցված բազմաբնակարան շենքում։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ շենքում 43 բնակարան կա․ 38-ը կհատկացվի վերոհիշյալ շենքերի բնակիչներին, 3-ը՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհվածների ընտանիքների, իսկ 2-ը՝ երկարշարժի ժամանակ վնասված բնակարանների տերերի։
Բնակելի շենքի շինարարությունը, ըստ Սանոսյանի, ավարտվել է 2022 թվականին։ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ այդ դեպքում ինչու մի տարի շենքը չի հանձնվել բնակիչներին։ Հարցին այդպես էլ սպառիչ պատասխան ոչ մեկը չկարողացավ տալ։
Վարչապետը հրահանգեց պարտադիր հողին հավասարեցնել վթարային շենքը և նշել հստակ օր, թե երբ հարհանգը կատարված կլինի։ Սանոսյանն ասաց՝ նոր բնակարանները բնակիչները կստանա այն պայմանով, որ հնից հրաժարվեն։ Խոստացավ, որ երկու ամսում շենքը կքանդվի։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն էլ նկատեց, որ սեփականատերերից 7-ը Հայաստանում չեն, իսկ առանց իրենց համաձայնության դա չեն կարող անել։
«Խնդրել ենք, որ համայնքը կապ հաստատի սեփականատերերի հետ։ Երբ բոլորի սեփականության իրավունքը համայնքին փոխանցված կլինի, նոր կքանդենք։ Մինչ այդ հսկողության տակ կլինի վթարային շենքը, որ ոչ մեկը չապրի այնտեղ»,-ասաց Խաչատրյանը։

Заседание правительства началось с минуты молчания в память о жертвах Спитакского землетрясения 12/07/2023   11:59  |  Лента новостей
Члены правительства на заседании почтили минутой молчания память жертв Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 года.
В ходе заседания было принято решение  выделить 38 семьям новое жилое здание в Апаране, построенное на средства государства взамен двух аварийных.
Представляя проект, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян отметил, что в здании есть 43 квартиры: 38 квартир будут предоставлены жильцам вышеупомянутых зданий, три – семьям военнослужащих, погибших в ходе 44-дневной войны,  еще две – семьям, жилье которых было повреждено во время землетрясения 1988 года.
10:57 07/12/2023  |  Лента новостейДепутаты НС Армении почтили минутой молчания память жертв Спитакского землетрясения 1988 года
10:41 07/12/2023  |  КомментарийСуренян рассказал, есть ли связь между теплой погодой в декабре и вероятностью землетрясения
09:40 07/12/2023  |  Лента новостейВ Армении скорбят по жертвам Спитакского землетрясения
14:44 06/12/2023  |  Лента новостейЗахарова: один из уроков Спитака – осознание нерушимости дружбы российского и армянского народов
13:17 23/11/2023  |  Лента новостейНа заседании правительства Армении погас свет - Пашинян возмутился и пожурил Саносяна
11:22 23/11/2023  |  Лента новостейЗаседание правительства Армении(прямое включение)
15:20 20/11/2023  |  Лента новостейПашинян принял представителей НПО-членов Коалиции против насилия в отношении женщин