Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին․ ԱԱԾ-ն կոչ է անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից 12/06/2023 12:19 | Քրեական խրոնիկոն
Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում որպես ռազմական փորձագետ և հայագետ ներկայացող, հայտնի և «լուրջ մասնագետ» Թելման Գասիմովի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած տեսագրության վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին երկքաղաքացի «Ա. Ք.»-ից, ով տեսագրել է շենքը, որտեղ «ծնվել և մեծացել է» Թ.Գասիմովը և ուղարկել նրան: Սակայն, Թ.Գասիմովը 6 տարի անց այդ տեսանյութի մոնտաժման եղանակով՝ տեսագրությանն ավելացնելով իր ձայնը, էժանագին քարոզչությամբ փորձում է հայ հասարակության մեջ տարածել խուճապային տրամադրություններ և դրանով իր «կշիռը» բարձրացնել ադրբեջանական լսարանում:
Ներկայացվում է 2017թ. նամակագրությունից մեկ հատված:
Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից:
ՀՀ ԶԼՄ-ներին և ազգաբնակչությանը հորդորում ենք զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող և չստուգված, հերյուրանքներ պարունակող տվյալներն ու նյութերը հրապարակելուց՝ հասարակության շրջանում անհարկի լարվածություն և խուճապ չառաջացնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հավաստիացնում է, որ օպերատիվ իրավիճակը տարբեր ուղղություններով գտնվում է լիարժեք վերահսկողության տակ:

Монтаж, дешевая пропаганда и больное воображение: СНБ Армении о видео азербайджанца Гасымова из Еревана 12/06/2023 14:23 | Лента новостей
Относительно видео, распространенного 5 декабря представляющимся в экспертных кругах Азербайджана "военным экспертом" и "арменоведом", известным и "серьезным специалистом" Тельманом Гасымовым, Служба национальной безопасности Армении сообщает, что Гасымов получил упомянутое видео еще в ноябре 2017 года от имеющего двойное гражданство "А.К". последний заснял здание, где Гасымов "родился и вырос", и переслал ему.
"Спустя шесть лет, однако, Гасымов смонтировал видео, добавив к нему свой голос, пытаясь дешевой пропагандой посеять панические настроения в армянском обществе и тем самым поднять свой "вес" среди азербайджанской аудитории", – говорится в сообщении пресс-центра СНБ РА.
Представляется также отрывок переписки 2017 года.
"Призываем гасимовых избавиться от больного воображения. СМИ и население Армении призываем воздерживаться от публикации распространяемых азербайджанской пропагандой, непроверенных данных и материалов, содержащих инсинуации, чтобы не вызывать неуместную напряженность и панику в обществе", - говорится в сообщении.