ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովի ղեկավարը Բլինքենին կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Ալիևի վարչակարգին ԼՂ-ում էթնիկ զտումների համար 12/06/2023 13:24 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բեն Քարդինը ԱՄՆ պետքարտուղարին կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմին պատասխանատվության ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտումների համար և շարունակել ԱՄՆ-ի աջակցությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով սենատորի նամակը Էնթոնի Բլինքենին։
«Ես շարունակում եմ խորապես մտահոգված մնալ, որ Ադրբեջանը կարող է հետագա ռազմական գործողություններ ձեռնարկել՝ լրացուցիչ քաղաքական ձեռքբերումների հասնելու համար, հատկապես՝ այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի առումով։ Ես հորդորում եմ Ձեզ շարունակել աշխատել միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների հետ՝ աջակցելու Ալիևի վարչակարգի գործողությունների համար պատասխանատվության ենթարկելուն (խմբ.՝ գործընթացին)», - գրել է սենատոր Քարդինը Բլինքենին ուղղված նամակում։
Սենատորը նաև հիշեցրել է Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման, այնուհետև սեպտեմբերի 19-ի հարձակման, հայերի սպանությունների և բնակչության բռնի տեղահանության մասին։ Բացի այդ, նամակում նշվում է ադրբեջանական ուժերի կողմից հայերի արտադատական սպանությունների վերաբերյալ բազմաթիվ հաղորդումների, Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային սեփականությունը ոչնչացնելու լավ փաստագրված գործելակերպի և հայկական պատմությունն ու մշակույթը ջնջելու փորձերի մասին։
Սենատորը հարց է ուղղում ԱՄՆ պետքարտուղարին, թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվել կամ ձեռնարկվելու «Ալիևի վարչակարգի կողմից հնարավոր պատերազմական հանցագործությունների և այլ վայրագությունների» իրականացման, ադրբեջանցի պաշտոնյաներին պատասխանատվության ենթարկելու, համապատասխան միջազգային ատյանների առաջ նրանց կանգնեցնելու և 2023 թ. սեպտեմբերի հարձակման հետևանքով բռնի տեղահանված հայերին աջակցելու ուղղությամբ։
«Մենք պետք է հստակ ուղերձ հղենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են գործել անպատիժ», - եզրափակել է սենատորը։

Глава комитета Сената США призвал Блинкена привлечь режим Алиева к ответственности за этническую чистку в Нагорном Карабахе 12/06/2023   14:10  |  Лента новостей
Председатель комитета Сената США по международным отношениям Бен Кардин призвал госсекретаря США привлечь администрацию президента Азербайджана Алиева к ответственности за этническую чистку в Нагорном Карабахе, и продолжить помощь США вынужденно перемещенным армянам из Нагорного Карабаха, передает "Арменпресс" со ссылкой на письмо сенатора Энтони Блинкену.
"Я по-прежнему глубоко обеспокоен тем, что Азербайджан может предпринять дальнейшие военные действия для достижения своих дополнительных политических выгод, особенно в отношении так называемого "Зангезурского коридора". Я призываю Вас продолжить работу с международными партнерами и организациями для поддержки процесса привлечения режима Алиева к ответственности за их действия", - написал сенатор Кардин в письме Блинкену.
Сенатор также напомнил об устроенной Баку блокаде Нагорного Карабаха и последовавшем за этим теракте 19 сентября, убийствах армян и насильственном переселении населения. Кроме того, в письме упоминаются многочисленные сообщения о внесудебных убийствах армян азербайджанскими силами, хорошо задокументированная практика уничтожения армянских культурных ценностей на территориях, находящихся под контролем Баку, а также попытки стереть армянскую историю и культуру.
Сенатор задал вопрос госсекретарю США, какие шаги были предприняты или будут предприняты для предотвращения "возможных военных преступлений и других злодеяний режима Алиева", привлечения к ответственности азербайджанских чиновников в соответствующих международных судах и в направлении оказания помощи вынужденно перемещенным армянам.
"Нам необходимо послать четкий сигнал тем, кто думает, что может действовать безнаказанно", - заключил сенатор.
13:32 05/12/2023  |  Международные новостиЛавров и Байрамов на встрече в Москве обсудили нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном - МИД РФ
10:58 05/12/2023  |  Международные новостиПомощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен посетит Азербайджан
12:39 04/12/2023  |  Лента новостейБаку пока не ответил на последние предложения Еревана по мирному договору