Երեխան շան կծոցներից չի մահացել․ ՔԿ 12/06/2023 16:14 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու Արարատի մարզի Սուրենավան բնակավայրի 7–ամյա բնակչի մահվան հանգամանքները։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 09:23-ին, «Արարատ բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության ենթակայանից ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Արարատի բաժին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Արարատի մարզի Սուրենավան բնակավայրի ակումբի տարածքում շների հարձակման հետևանքով «Կենսաբանական մահ» ախտորոշմամբ հայտնաբերվել է նույն բնակավայրի 7–ամյա բնակչի դին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական տվյալներով՝ 2023թ․ դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, Սուրենավան բնակավայրի միջնակարգ դպրոց գնալու ճանապարհին՝ «Մշակույթի տան» դիմաց, 7–ամյա տղայի և ընկերների հետևից եկել են թափառող շներ։ Երեխաները վազել են, որի ընթացքում 7–ամյա տղայի ոտքը սայթաքել է, և վերջինս ընկել է սալիկապատ հատակին՝ գլուխը հարվածելով ճանապարհի եզրաքարին, որի հետևանքով մահացել է:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Հանձնարարություն է տրվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ:

Семилетний мальчик скончался не от укуса собаки: СК Армении сообщил подробности трагeдии в Суренаване 12/06/2023   16:37  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства гибели семилетнего жителя села Суренаван Араратской области Армении.
Как сообщает пресс-служба СК, 6 декабря 2023 года около 09:23 из подстанции ЗАО "Араратский медцентр" в Араратский отдел полиции МВД РА поступило сообщение о том, что на территории клуба в селе Суренаван из-за нападения бродячих собак обнаружено тело семилетнего ребенком.
По данному факту инициировано уголовное производство по п.5 ч. 2 ст. 155 УК РА.
По предварительным данным, полученным следствием, 6 декабря 2023 года около 08:30 по дороге в школу, напротив "Дома культуры", за семилетним мальчиком и его друзьями увязались бродячие собаки. Дети бросились бежать, в это время семилетний мальчик споткнулся и упал, ударившись головой о бордюр. От полученной травмы ребенок скончался.
Произведен осмотр места происшествия, назначена судебно-медицинская экспертиза, полиции поручено проведение оперативно-следственных мероприятий. Ведется предварительное следствие.