Աղմուկ-աղաղակով, դիմակ-հրազենով ձերբակալվածները մի քանի օրից սրճարաններում սուրճ են վայելում. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ) 12/06/2023 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի քաղաքացին դեռևս չունի արդարության ու արդարադատության անխուսափելիության զգացում և սա լրջագույն պրոբլեմ է:
Այս մասին Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՝ հայտնելով դատավորների աշխատավարձերի բարձրացումների մասին։
Նա ընդգծեց, որ դա ունի խորքային պրոբլեմ և օբյեկտիվ պատճառներ։
«Աղմուկ-աղաղակով, դիմակ-հրազենով կասկածյալների ձերբակալությունների տեսարաններն ու այն փաստը, որ մի քանի օրից այդ նույն կասկածյալներին մարդիկ տեսնում են սրճարաններում սուրճ վայելելիս, կոգնիտիվ դիսոնանս է առաջացնում հանրային գիտակցության մեջ։ Չեմ ասում, ով ձերբակալվեց, էլ չպետք է ազատության մեջ հայտնվի, բայց քննչական ու օպերատիվ մարմինները իրենց գործունեությունը լուսաբանելիս պետք է սկսեն ավելի շատ հենվել դատավճիռների, քան նախնական գործողությունների վրա, որոնց դատական ելքը ոչ ոք չգիտի։ Սա է, որ պետք է ցույց տա մեր քննչական մարմինների, դատախազության, դատարանների աշխատանքների որակն ու խորությունը, սա է, որ պիտի պատասխանի հարցին՝ երկրում արդարություն և արդարադատություն կա, թե ոչ»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ դատական համակարգում խորը խնդիրներ կան:
«Երբեմն կարող է թվալ, որ դատավարությունները կարող են տևել հավերժ ու սրանում չափազանցություն չկա։ Կան իրավաբաններ, որ սա գնահատում են որպես իրավունքների չարաշահում, քանի որ ձգձգումները տեղի են ունենում հիմնականում ամբաստանյալների նախաձեռնությամբ, իսկ իրավաբանների մեկ այլ խումբ ասում է, թե դա մարդու իրավունքների իրացման հարց է և այստեղ սահմանափակումները բացասական կազդեն մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա։
Մյուս կողմից էլ հարց է ծագում, թե արդյո՞ք տուժողները մարդիկ չեն և նրանց շահերը, իրավունքները ովքե՞ր պիտի պաշտպանեն, դատավարությունների անհարկի ձգձգումները մարդկանց պաշտպանվածությունը մեծացնո՞ւմ են, թե՞ հակառակը։ Կարծում եմ՝ հակառակը»։

У граждан Армении до сих пор нет чувства справедливости и неизбежности правосудия – Пашинян о помпезных задержаниях 12/06/2023   13:42  |  Лента новостей
У граждан Армении до сих пор нет чувства справедливости и неизбежности правосудия, и это серьезная проблема. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая в ходе обсуждения госбюджета на 2024 год в парламенте.
В этом премьер усматривает глубинные проблемы и объективные причины.
"Зрелища задержания подозреваемых с шумом и гамом, с масками и оружием, и тот факт, что через пару дней этих же подозреваемых люди застают в кафе за чашкой кофе, вызывают когнитивный диссонанс в сознании общественности. Я не говорю, что задержанные не должны оказываться на свободе, но следственные и оперативные органы при освещении своей деятельности должны больше опираться на приговоры, а не предварительные действия, судебный исход которых никому неизвестен. Именно это должно указывать на качество работы наших следственных органов,. прокуратуры, судов, это должно ответить на вопрос, есть в стране справедливость и правосудие или нет", - заявил Пашинян, добавив, что в судебной системе есть глубинные проблемы.
"Порой может показаться, что судебные процессы могут длиться вечно, и это без преувеличения. Есть юристы, которые расценивают это как злоупотребление правами, поскольку затягивания имеют место в основном по инициативе подсудимых. Другая же группа юристов утверждает, что это вопрос реализации прав человека и ограничения негативно скажутся на защите прав человека", - отметил он.