Եթե ՔՊ-ն հրաժարվում է կողմ քվեարկել «Հայաքվեին», դեմ է քվեարկում նաև իր կառավարության ծրագրին.Չալաբյան 12/04/2023   10:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաքվե» նախաձեռնությանը կառավարության արձագանքը իրավական տեսանկյունից խայտառակ թույլ, անհեթեթ, հիմնավորված արձագանք է։ Այս մասին ԱԺ-ի մոտ հրավիրված ակցիայի ընթացքում ասաց «Հայաքվե» նախաձեռնության անդամ Ավետիք Չալաբյանն՝ անդրադառնալով ԱԺ պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի նիստում նախաձեռնության քննարկմանը։
«2021 թ-ին, երբ ՔՊ-ն հավաքեց 680 000 ձայն և մտավ ԱԺ՝ ընտրողներին խոստացել էր հետամուտ լինել Արցախի ինքնորոշմանը, նա ընտրողներին խոստացել էր երաշխավորել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, ընտրողներին խոստացել էր շարունակել բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և հասնել Արցախի վերջնական կարգավիճակին։ Բոլոր այս խոստումները հիմա ՔՊ-ն փորձում է մոռացության մատնել, բայց պետք է հիշել, որ դրանք ոչ թե օդում տրված խոստումներ են, այլ ՔՊ-ն դրանց հիման վրա կազմել է ծրագիր, որը ընդունվել է 2021 թ-ին և պարտադիր է կատարման համար։
Ուստի, եթե ՔՊ-ն այսօր հրաժարվում է կողմ քվերակել մեր օրենքի նախագծին՝ փաստորեն դեմ է քվեարկում նաև կառավարության իր ծրագրին, եթե դեմ է քվեարկում կառավարության ծրագրին, նշանակում է, ապօրինի է համարում իր կառավաության գործունեությունը։
Այս կառավարությունը դառնում է ոչ լեգիտիմ, հետևաբար մեր խնդիրը պետք է լինի այդ կառավարությունից ազատվելը։
Ուզում եմ ՔՊ-ի բոլոր ներկայացուցիչներին ևս մեկ անգամ ասել, եթե դեմ եք քվերակում այս նախագծին, ուրեմն դեմ եք քվերակում ձեր կառավարության ծրագրին, իսկ կառավարության ծրագրին դեմ քվեարկելը նշանակում է, որ կառավարությունը պետք է հրաժարական տա»։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում քննարկում է «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության ներկայացրած օրենքի նախագիծը:
Նախաձեռնությունը կոչ է արել բոլոր նրանց, ովքեր միացել են նախաձեռնությանը՝ մասնակցելով ստորագրահավաքին ի աջակցություն նախագծի, նույն ժամին լինել Ազգային Ժողովի դիմաց։
«Հայաքվե» նախաձեռնությունը առաջարկել է Հայաստանի ՔՕ օրենսգրքում լրացումների նախագիծ, ըստ որի քրեորեն պատժելի արարքներ են որակվում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելը կամ դրա վտանգավորությունը նսեմացնելը ու ՀՀ անունից Արցախն այլ պետության կազմում ճանաչելը։
«Հայաքվե» նախաձեռնող խմբի անդամներն այս պահին ԱԺ մուտքի մոտ ակցիա է իրականացնում՝ ի աջակցություն նախագծի։
08:47 02/12/2023  |  Մամուլ«ՀայաՔվե»-ի նախաձեռնությունը կքննարկվի դեկտեմբերի 4-ին. ինչ է սպասվում. «Ժողովուրդ»
12:45 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե ՔՊ-ն տապալի «Հայաքվեի» նախագիծը, ապա ոչ միայն պետք է հրաժարական տա, այլ առհասարակ, հեռանա քաղաքական պայքարից.Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
08:02 21/11/2023  |  ՄամուլՍպասվում են լսումներ. ինչո՞ւ է կառավարությունը դեմ «Հայաքվեի»՝ Արցախի հետ կապված օրենսդրական նախաձեռնությանը. «Փաստ»
08:01 28/10/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ հիմնավորումներով է «Հայաքվեի» օրինագիծը քննարկվելու ԱԺ-ում. «Փաստ»
08:11 13/10/2023  |  Մամուլ«Հայաքվեի» նախագիծը՝ լակմուսի թուղթ․«Հրապարակ»
12:12 11/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԹույլ չենք տալու, որ Փաշինյանը Ադրբեջանի ցեղասպանության արդյունքում ստեղծված իրավիճակն ամրագրի միջազգային պայմանագրերով. Չալաբյան
11:46 11/10/2023  |  Քաղաքական«Հայաքվեն» ԱԺ է մուտքագրում Արցախի վերաբերյալ օրինագիծը. ուղիղ
14:25 10/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՀայաՔվե»-ի նախաձեռնող խումբն օրինագիծը վաղը պաշտոնապես կմուտքագրի ԱԺ
16:20 29/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԸՀ-ն հաստատել է Հայաքվեի ներկայացրած տորագրությունների վավերականությունը

Правящая сила Армении откажется от поддержки программы своего же правительства, если проголосует против "Айакве" - Чалабян 12/04/2023 11:36 | Лента новостей
Реакция правительства на инициативу "АйаКве" с правовой точки зрения постыдно слабая и нелепая, заявил член инициативы "АйаКве" Аветик Чалабян в ходе акции, проходящей возле парламента в понедельник
Акция приурочена к обсуждению проекта на заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам.
"В 2021 году, когда "Гражданский договор" получил 680 тысяч голосов и прошел в НС, то он обещал избирателям добиваться самоопределения Арцаха, обещал обеспечивать безопасность народа Арцаха, обещал продолжить переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ и достичь окончательного статуса Арцаха. Все эти обещания теперь ГД пытается предать забвению, но следует помнить, что это не просто повисшие в воздухе обещания, а ГД на их основании составил программу, которая была принята в 2021 году и обязательна к исполнению", - заявил он.
Поэтому, по его словам, если правящая партия "Гражданский договор" откажется поддержать данную инициативу, значит она, фактически, выступит против программы собственного же правительства.
"Если же он голосует против программы правительство, то это означает, что он считает незаконной деятельность правительства. Этот кабмин становится нелегитимным, следовательно, наша задача - избавиться от этого правительства", - отметил он.
Напомним, инициатива "АйаКве" призвала всех, кто примкнул к ней и принял участие в сборе подписей в поддержку проекта, собрать у здания НС. Инициатива "АйаКве" предлагает проект дополнений в УК Армении, согласно которому отказ от международного признания Геноцида армян или умаление его опасности, а также признание Арцаха в составе другого государства от имени РА квалифицируются как уголовно наказуемые деяния.