Ինչու են մարդիկ տեսնում ուրվականների. հոգեբանի վարկածը 12/03/2023   16:13  |  Անցուդարձ
ԱՄՆ-ում Հարավային Իլինոյսի համալսարանի պրոֆեսոր, հոգեբան Սթիվեն Հափը բացատրել է, թե ինչպես է ստացվում, որ շատ մարդիկ կարող են տեսնել ուրվականներ: Ըստ տեսության՝ դա կապված մարդու ուղեղի աշխատանքի հետ, քանի որ այն հակվածություն ունի գտնելու ծանոթ պատկերներ, նախշեր, հատկապես մարդկային կերպարներ և դեմքեր՝ աղոտ լուսավորված սենյակներում կամ խամրած լուսանկարներում: Այս մասին հոգեբանը հայտնել է Live Science լրատվական պորտալին։
«Դա պարեյդոլիա է: Երևույթի հիանալի օրինակն այն է, երբ ինչ-որ մեկը ամպերի մեջ տեսնում է դեմքեր կամ կենդանիներ: Երևույթի մեկ այլ դրսևորում է, երբ մութ տան մեջ պատահական ձևերն ու ստվերները ուրվական են թվում»,- պարզաբանել է մասնագետը։
Ըստ մասնագետի՝ ուրվական տեսնելու բոլոր դեպքերում կան նույն բնութագերը՝ վատ լուսավորություն, զգացմունքային գրգռվածություն:
12:49 03/12/2023  |  Միջազգային լրահոսՏղամարդու քթից կերակրի փայտիկներ են դուրս բերել
18:46 01/12/2023  |  ԱռողջությունԻնչպես ամանորյա աղցանները ավելի առողջարար դարձնել. սննդաբանի խորհուրդները
16:21 01/12/2023Աստղագետները անոմալ մեծ չափերի էկզոմոլորակ են հայտնաբերել գաճաճ աստղի շուրջ
18:22 30/11/2023  |  ԱնցուդարձՕգտատերերին ապշեցրել է «պեպսի» բառի նշանակությունը
17:11 27/11/2023  |  ԱռողջությունՀազվագյուտ գենային մուտացիան կարող է օգնել ազատվել ճարպակալումից
18:58 23/11/2023  |  ԱնցուդարձԻնչ կարող է պատմել սանրվածքը մարդու բնավորության մասին. մեկնաբանում է հոգեբանը
18:52 17/11/2023  |  ԱռողջությունԴարչինի մեջ հայտնաբերել են ծերացումը դանդաղեցնող մոլեկուլ
18:31 13/11/2023  |  ԱնցուդարձԼեգենդար The Beatles-ի նոր հավաքածուն է վաճառքի հանվել՝ մի քանի չթողարկված թրեքերով
20:25 27/04/2020  |  Անցուդարձ«Աստվա՞ծ, Աստված ինձ լքել էր, երբ հերս կայֆի տակ տուն էր մտնում, ինձ, քրոջս ու մորս անխնա ծեծում ու ստորացնում էր».Օվկիանոսից այն կողմ

Психолог объяснил, почему люди видят призраков 12/04/2023 10:41 | Из жизни
Клинический психолог и профессор Университета Южного Иллинойса (США) Стивен Хапп объяснил, что по одной из версий, люди могут видеть призраков из-за склонности человеческого мозга находить закономерности, в особенности человеческие фигуры и лица в плохо освещенных помещениях или неразборчивых фотографиях. Об этом, как передает Газета.ru, он сообщил новостному порталу Live Science.
«Это парейдолия. Отличный пример явления, когда кто-то видит лица или животных в облаках, а другой — когда случайные формы и тени в темном доме выглядят как привидения», — объяснил специалист.
Так, почти все случаи, когда люди видят привидения, связаны с препятствиями для выработки точных суждений – плохое освещение, эмоциональное возбуждение, непонимание того, как работают записывающие устройства, а также прежние убеждения и личностные черты. Все это может стать причиной, по которой люди видят призраков.
Он также отметил, что вера в паранормальное также приносит утешение, заставляя людей думать, что умершие близкие рядом и заботятся о них.