Արագած Ախոյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով և գրավով 12/01/2023 15:35 | Դատական ռեպորտաժներ
ԱԺ նախկին պատգամավոր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Արագած Ախոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը փոփոխվեց և նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց տնային կալանքը՝ երեք ամիս ժամկետով և համակցված գրավ՝ երկու միլիոն ՀՀ դրամի չափով: Այս մասին հայտնում է նրա փաստաբանը՝ Գոռ Վարդանյանը։
«Հ.Գ. Շնորհակալ ենք Դատարանից՝ Դատավոր՝ Հովհաննես Ավագյանից, օբյեկտիվ որոշում կայացնելու համար»,- գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Արագած Ախոյանը մեկ ամսով կալանավորվել էր՝ ամիսներ առաջ՝ հունիսի 8-ին, ֆեյսբուքյան էջում կատարված գրառման համար։ Իրավապահները ենթադրաբար Ախոյանի գրառումը դիտարկել են որպես բռնության կոչ և քրեական վարույթ նախաձեռնել, իսկ ամիսներ անց՝ նոյեմբերի 6-ին ձերբակալել, ապա՝ կալանքի ներկայացրել Ախոյանին։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով։ Գործն այժմ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Հովհաննես Ավագյանի վարույթում է։

Экс-депутата НС Армении Арагаца Ахояна освободили под домашний арест и залог 12/01/2023   15:54  |  Судебный репортаж
Бывшему депутату парламента Армении, общественно-политический деятелю Арагацу Ахояну изменили меру пресечения с заключения под стражу на домашний арест сроком на три месяца и комбинированный залог в размере 2 млн драмов. Об этом сообщил его адвокат Гор Варданян.
"Благодарю суд, судью Ованнеса Авагяна за вынесение объективного решения", - написал он.
Напомним, экс-депутат НС Армении Арагац Ахоян был арестован на месяц за оставленную 8 июня запись в соцсети Facebook.
Правоохранители, предположительно, расценили запись Ахояна как призыв к насилию и инициировали уголовное производство. А спустя несколько месяцев, 6 ноября, он был задержан, а затем взят под стражу. Ему предъявлено обвинение по п. 3 ч. 2 статьи 330 УК Армении. Дело в настоящее время находится в ведении судьи уголовного суда общей юрисдикции Еревана Ованнеса Авагяна.