Աստղագետները անոմալ մեծ չափերի էկզոմոլորակ են հայտնաբերել գաճաճ աստղի շուրջ 12/01/2023   16:21
Փենսիլվանիայի պետական համալսարանի գիտնականներն այնքան մեծ էկզոմոլորակ (Արեգակնային համակարգից դուրս մոլորակ) են հայտնաբերել, որ այն չի տեղավորվում տիեզերքի օրենքների վերաբերյալ ներկայիս պատկերացումների մեջ: Այս մասին ասվում է Science ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ։
Գիտնականների բացահայտումների համաձայն՝ LHS 3154 էկզոմոլորակի գոյությունը հնարավոր չէ բացատրել մոլորակների ձևավորման դասական մոդելների միջոցով։ Մոլորակի զանգվածը 13 անգամ գերազանցում է Երկրի զանգվածին։ Միաժամանակ այն պտտվում է շատ սառը գաճաճ աստղի շուրջ, որը Արեգակից ինը անգամ փոքր է։
«Սա առաջին դեպքն է, երբ նման մեծ զանգված ունեցող մոլորակ է նկատվում, որ պտտվում է այդքան ցածր զանգված ունեցող աստղի շուրջ», - ասվում է նյութում:
Նշվում է, որ այս բացահայտումը կասկածներ է առաջ բերել Տիեզերքում աստղերի ու մոլորակների առաջացման տեսության մեջ։ Համակարգչային վերլուծության համաձայն՝ LHS 3154 աստղիկ զանգվածն ու փոշու և գազի հարաբերակցությունը պետք է 10 անգամ գերազանցեին գոյություն ունեցողը, որպեսզի այնտեղ հայտնվեր նման հսկա մոլորակ։
Նշենք, որ ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակը օրգանական գազ և ջուր էր հայտնաբերել Ակվիլա համաստեղության էկզոմոլորակի վրա:
11:48 01/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր տիեզերք կարձակվի Հայաստանի առաջին հայրենական արբանյակը՝ «Հայասաթ-1»-ը
18:22 30/11/2023  |  ԱնցուդարձՕգտատերերին ապշեցրել է «պեպսի» բառի նշանակությունը
17:11 27/11/2023  |  ԱռողջությունՀազվագյուտ գենային մուտացիան կարող է օգնել ազատվել ճարպակալումից
18:58 23/11/2023  |  ԱնցուդարձԻնչ կարող է պատմել սանրվածքը մարդու բնավորության մասին. մեկնաբանում է հոգեբանը
18:52 17/11/2023  |  ԱռողջությունԴարչինի մեջ հայտնաբերել են ծերացումը դանդաղեցնող մոլեկուլ
18:31 13/11/2023  |  ԱնցուդարձԼեգենդար The Beatles-ի նոր հավաքածուն է վաճառքի հանվել՝ մի քանի չթողարկված թրեքերով
16:06 12/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԿին տիեզերագնացները բաց տիեզերք են դուրս եկել ու այնտեղ կորցրել գործիքներով պայուսակը
15:31 07/11/2023  |  ԱնցուդարձԱստղագետները հայտնաբերել են ամենահին սև խոռոչը
22:12 29/10/2023  |  ԱնցուդարձՎատ զարգացումներն առջեւում են. նոյեմբերին խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվի. աստղաբան

Астрономы обнаружили невозможно большую экзопланету 12/01/2023   16:51  |  Интересно знать
Ученые из Университета штата Пенсильвания обнаружили настолько большую экзопланету, что она не вписывается в действующие представления о законах космоса, передает Газета.ru со ссылкой на исследование, опубликованное в журнале Science.
Согласно выводам ученых существование экзопланеты LHS 3154 невозможно объяснить с помощью классических моделей формирования планет. Масса планета превышает массу Земли в 13 раз. При этом она вращается вокруг очень холодной карликовой звезды, которая в девять раз меньше Солнца.
«Это первый случай, когда планета с такой большой массой была замечена на орбите звезды со столь малой массой», – говорится в материале.
Отмечается, что данная находка выявила сомнения в теории формирования звезд и планет во Вселенной. По данным компьютерного анализа, масса и соотношение пыли и газа у звезды LHS 3154 должны были превышать в 10 раз наблюдаемую величину для того, чтобы там появилась такая гигантская планета.
До этого сообщалось, что была обнаружена редчайшая система из шести ритмично вращающихся планет. Также сообщалось, что астрономы открыли семь раскаленных экзопланет благодаря телескопу «Кеплер».