Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳՆ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լորանս Բունի հետ 11/30/2023   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳՆ Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լորանս Բունի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի, առկա մարտահրավերների շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ գործընթացն առաջ տանելու հնարավորությունն օգտագործելու նպատակով Հայաստանն անցյալ շաբաթ Ադրբեջանին է փոխանցել երկկողմ համաձայնագրի նախագծի առաջարկությունների փաթեթը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ֆրանսիայի պետնախարարը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
18:10 25/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«3+3»-ը հարմար հարթակ է տարածաշրջանի ընդհանուր հետաքրքրության թեմաները քննարկելու համար. Միրզոյան (տեսանյութ)

Арарат Мирзоян обсудил с госсекретарем МИД Франции вопросы региональной безопасности 11/30/2023   18:01  |  Лента новостей
Министр  иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 29 ноября в Скопье встретился с  государственным секретарем МИД Франции по делам Европы Лоранс Бун. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи, которая прошла в рамках 30-й встречи Совета министров ОБСЕ, были обсуждены вопросы, касающиеся повестки политического диалога между двумя странами и практического сотрудничества в ключевых областях.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности, текущим вызовам. Были также затронуты шаги, предпринятые для урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул, что для использования возможности для продвижения процесса, Армения на прошлой неделе передала Азербайджану пакет предложений по проекту двустороннего соглашения.
Глава МИД  Армении и госсекретарь МИД Франции обменялись мнениями о повестке партнерства Армения-ЕС, перспективах сотрудничества на многосторонних платформах.