Փաշինյանի լիազորություններն ընդլայնվում են. ԱԱԾ տնօրենին ու տեղակալներին պաշտոնի կնշանակի ու կազատի ոչ թե ՀՀ նախագահը, այլ վարչապետը 11/30/2023 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ հավանություն տրվեց «Ազգային անվտանգության մարմիներում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և «Ազգային անվտանգության մարմինների» մասին և մի շարք օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծերին, որոնց համաձայն ԱԱԾ տնօրենին և նրա տեղակալներին այսուհետ նշանակելու և ազատելու է ոչ թե երկրի նախագահը, այլ վարչապետը։
Արդարադատության նախարարության մշակած նախագծերի հիմնավորումներում նշվում է, որ ներկա կարգավորումներով ԱԱԾ տնօրենի ու տեղակալների պաշտոնները համարվում են զինվորական ծառայության պաշտոններ, եւ նրանց վարչապետի առաջարկով նշանակում և պաշտոնից ազատում է նախագահը, թեև ծառայությունը վարչապետին ենթակա մարմին է։
Արդարադատության նախարարությունը առաջարկում է հենց ենթակա լինելու հանգամանքն էլ դնել փոփոխությունների հիմքում և վարչապետին օժտել ԱԱԾ տնօրեն ու տեղակալներ նշանակելու ու ազատելու լիազորությամբ։
Փոփոխություններից հետո ԱԱԾ տնօրենն ու տեղակալները կդառնան հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք։
Միաժամանակ, նախագծերն առաջարկվում է համարել անհետաձգելի և հարցը խորհրդարանում քննարկել հրատապ ռեժիմով։

Полномочия Пашиняна расширят: отныне директора СНБ и его замов будет назначать и увольнять премьер 11/30/2023   12:30  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило проект поправок в законы РА "О службе в органах национальной безопасности" и "Об органах национальной безопасности" и ряд других законов. Согласно поправкам, отныне директора Службы нацбезопасности и заместителей директора СНБ будет назначать и увольнять не президент, а премьер-министр страны.
Как отмечается в обосновании разработанного Минюстом проекта, согласно действующему положению, должности директора СНБ и его заместителей считаются должностями военной службы, и их по предложению премьер-министра назначает и увольняет президент, хотя служба подведомственна премьеру.
Минюст предлагает взять за основу поправок вышеупомянутое обстоятельство и наделить премьера полномочием по назначению и освобождению директора СНБ и его заместителей.
После внесения изменений директор СНБ и его заместители станут лицами, занимающими публичные должности.
В то же время предлагается признать проект неотложным и направить его в парламент для рассмотрения в срочном режиме.