Բաքվում գերության մեջ պահվող հայերի պաշտոնական թիվը 55 է, առնվազն 80 ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ճակատագիրն անհայտ է․ Սահակյան 11/30/2023   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում գերության մեջ պահվում են 55 հայեր։ Այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ նշելով, որ կա 6 քաղաքացիական գերի, 41 ռազմագերի և 8 քաղաքական հետապնդման ենթարկվող բանտարկյալ։
« Սա պաշտոնականացված թվաքանակ է, սրանից զատ Ադրբեջանում գերեվարվել են առնվազն 80 ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք, որոնց ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ քայլեր չեն իրականացվում»,- նշեց իրավապաշտպանը։
Սիրանուշ Սահակյանի դիտարկմամբ՝ 44-օրյա պատերազմի առնչությամբ գերեվարված քաղաքացիները դեռ Ադրբեջանում են, ինչն արդեն խոսում է ձախողումների մասին։
«Որպես կանոն ակտիվ ռազմական գործողություններից հետո տեղի է ունենում գերիների փոխանակում, այս առումով մենք տեսանք, որ նոյեմբերի 9-ի դրույթները չկատարվեցին»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով ՀՀ-ի բացթողումներին՝ Սահակյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը փորձ չարեց ինքնուրույնաբար մոտենալ ռազմագերիների խնդրին, Հայաստանն ընդունեց Ադրբեջանի խաղի այն կանոնները, որ գերիների ազատ արձակումը պետք է կապված լինի քաղաքական օրակարգում ներառված հարցերի հանգուցալուծման հետ․ «Բոլոր դեպքերում, երբ ունեցանք գերիների ազատ արձակում, դրանք կապցված էին որոշ քաղաքական գործոնների հետ, օրինակ, ականապատ տարածքների քարտեզների տրամադրումը»։
16:33 13/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՀԱՄԱՍ-ի զինյալներն առնվազն 64 պատանդ են վերցրել. WP
19:53 09/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ զինվորների գերեվարումների, սպանություների համար մեղավոր են միայն հայ սպաները. Քյարամյանը կոլեգիայի նիստում չի խոսել որեւէ ադրբեջանցու մեղավորության մասին (տեսանյութ)
19:32 29/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ԶԼՄ-ները հրապարակել են նախօրեին առեւանգված երեք հայ երիտասարդների լուսանկարը
16:40 08/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում պահվող հայ գերիները գտնվում են խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող և անմարդկային վերաբերմունքի մշտական վտանգի ներքո ՀՀ ՄԻՊ
20:42 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիան ակնկալում է, որ անհապաղ ազատ կարձակվեն Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիները
19:13 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմագերիներին չպետք է դարձնել հանրային հետաքրքրության առարկա․ ՀՀ ՄԻՊ
21:18 19/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
11:28 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լավ չեմ, ազատեցեք ինձի». Բաքվի բանտից ահազանգել է Վիգեն Էուլջեքյանը․ «Ազատություն»

В бакинском плену официально удерживаются 55 армян, судьба по меньшей мере 80 военнопленных и гражданских неизвестна - Саакян 11/30/2023   13:29  |  Лента новостей
В бакинском плену удерживаются 55 армян. Об этом сообщила на пресс-конференции представитель армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян, отметив, что  есть шесть пленных гражданских, 41 военнопленный и 8 арестованных, подвергающихся политическому преследованию.
"Это официальные данные по численности. Помимо этого, Азербайджаном в плен захвачено не менее 80 военнопленных и мирных жителей, для выяснения их судьбы которых не предпринимаются шаги", - отметила правозащитница.
По словам Саакян, захваченные в плен в связи с 44-дневной войны граждане все еще удерживаются в Азербайджане, что уже говорит о провалах.
"Как правило, после активных военных действий имеет место обмен пленными. В этом плане мы видим, что положения заявления от 9 ноября не были выполнены", - указала юрист.
Коснувшись упущений РА, Саакян подчеркнула, что Армения не попыталась самостоятельно подойти к проблеме военнопленных, Армения приняла правила игры Азербайджана, согласно которым освобождение пленных должно быть увязано с разрешением вопросов, включенных в политическую повестку дня.
"Все случаи, когда были освобождены пленные, были связано с определенными политическими факторами, например, с предоставлением карт минных полей", - заявила она.