Ինչ են քննարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերն այսօրվա հանդիպմանը. ԱԳՆ-ն մանրամասնում է 11/30/2023   15:10  |  Քաղաքական
Նոյեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի հինգերորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձել են կազմակերպչական և ընթացակարգային մի շարք հարցերի:
Կողմերը նախնական համաձայնեցրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի միջև նիստերի և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի տեքստը:
Կողմերը պայմանավորվել են սկսել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության վերաբերյալ կանոնակարգի նախագծի համաձայնեցման աշխատանքները, ինչպես նաև համաձայնության են եկել ակտիվացնել հանձնաժողովների հանդիպումների անցկացումը:
Կողմերը պայմանավորվել են նաև աշխատանքային կարգով նախանշել հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը:
08:25 30/11/2023  |  ՄամուլՀանդիպումը՝ Տավուշում․ «Հրապարակ»
22:24 28/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը շարունակում է արգելափակել ԼՂ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն ուղարկելու հարցը․ԱԳՆ
17:29 25/11/2023  |  ՔաղաքականՀՀ-ն ու Սաուդիան Արաբիան առաջնորդվելու են խաղաղության ապահովմամբ, կամրապնդվեն քաղաքական կապերը. ԱԳՆ խոսնակ
19:28 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԵՏՀ խորհրդի նիստին
15:29 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանի եւ ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին
16:02 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադարձի հարց չկա.դրա բարձրացումը Ադրբեջանի կողմից ոչ կառուցողական խնդիրների շարքին է դասվում Մնացական Սաֆարյան

В МИД РА рассказали, что обсуждали вице-премьеры Армении и Азербайджана на сегодняшней встрече 11/30/2023   15:19  |  Политика
30 ноября на границе между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой состоялась пятая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения под председательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Стороны продолжили обсуждение вопросов делимитации, рассмотрели ряд организационных и процедурных вопросов.
Стороны предварительно согласовали текст Регламента организации и проведения заседаний и совместных рабочих встреч между Государственной комиссией по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссией по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Стороны договорились начать работу по согласованию проекта Положения о совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, а также согласились интенсифицировать проведение встреч комиссий.
Стороны также договорились определить дату и место проведения следующей встречи комиссий в рабочем порядке.
13:29 30/11/2023  |  Лента новостейВ бакинском плену официально удерживаются 55 армян, судьба по меньшей мере 80 военнопленных и гражданских неизвестна - Саакян
11:33 30/11/2023  |  Лента новостейВице-премьеры Армении и Азербайджана проводят встречу на границе
16:02 29/11/2023  |  Лента новостейСпецпредставитель ЕС обсудил в Турции мирный процесс между Арменией и Азербайджаном