Տոյվո Կլաարը Թուրքիայում քաննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը 11/29/2023   15:48  |  Քաղաքական
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Թուրքիայում քննարկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը։
Այս մասին նա գրել է X-ի իր էջում։
Տոյվո Կլաարը նշել է, որ նոյեմբերի 28-ին այցով եղել է Անկարայում, սակայն արդեն վերադարձել է Բրյուսել։
«Քննարկվել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին առնչվող հարցեր, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում ԵՄ-ի և Թուրքիայի համար, և մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը»,- նշել է Կլաարը։

Спецпредставитель ЕС обсудил в Турции мирный процесс между Арменией и Азербайджаном 11/29/2023   16:02  |  Лента новостей
Спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в ходе визита в Турцию обсудил мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Об этом Клаар сообщил в своем микроблоге в X.
Он сообщил, что уже вернулся в Брюссель после вчерашнего визита в Анкару, назвав свою поездку "хорошей".
"Были обсуждены представляющие общий интерес для ЕС и Турции вопросы, касающиеся региона Южного Кавказа, в частности мирного процесса между Арменией и Азербайджаном", - отметил Клаар.
11:02 28/11/2023  |  ПолитикаВ кабмине Армении раскрыли новые подробности разговора Пашиняна и Блинкена