Ադրբեջանի իշխանությունը սկսել է բերել Հայաստանի կոնկրետ գյուղերի և քաղաքների կեղծ օրինակներ․ Թաթոյան 11/27/2023   21:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ  նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ահազանգում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նոր՝ լայնածվալ կեղծիքների մեխանիզմի կիրառման մասին։
«Ադրբեջանի իշխանությունը նոր մակարդակի կեղծիքներով ստեղծում է Հայաստանի նկատմամբ նոր պահանջների և ռազմական հանցավոր գործողությունների արհեստական հիմքեր։ Սկսել են բերել Հայաստանի կոնկրետ գյուղերի և քաղաքների կեղծ օրինակներ:
Ադրբեջանական պետական քաղաքականության մեր ուսումնասիրությունները վեր են հանել նոր փաստեր։ Մասնավորապես, նրանք արդեն անցել են մանրամասն կեղծիքների: Հայաստանի կոնկրետ գյուղերի կամ քաղաքների (օրինակ՝ Սյունիքում կամ Գեղարքունիքում) օրինակով կեղծիքներով «հիմնավորում» են, թե իբր դրանք «ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի գործած կոտորածների արդյունքում դատարկվել են և տեղահանվել, ունեզրկվել»։ Ժամանակաշրջանը, որպես կանոն, ընդգրկում է 20-րդ դարի սկզբից 1920-ական թթ․, իսկ հետո էլ կեղծում են 1980-ականների փաստերը:
Սա հետևողական քաղաքականություն է, որ լայնածավալ իրականացվում է ամբողջ Ադրբեջանում և արտերկրում՝ պետական ու իշխանական այլ լրատվամիջոցներով՝ ապահովելով լայնածվալ քարոզչություն։ Սրանով նրանք, նախ, ոչ միայն չեն թողնում, որ մարի հասարակությունում հայատյացությունն ու թշնամանքը, այլև դա խորացնում են։
Այսինքն` առաջ են բերվում առաջին հայացքից մարդասիրական հարցեր, բայց իրականում այդ «մարդասիրական» քողի ներքո նախապատրաստվում են քաղաքական ծրագրեր ու ռազմական ագրեսիայի հիմքեր և ներկայացնում են տարածքային նոր պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: Այս քաղաքականությունն է ընկած հայ զինծառայողների ու բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների գործած վայրագությունների հիմքում:
Սրանով ստեղծվում են Հայաստանի նկատմամբ «հատուցումների և տարածքային պահանջների», այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջան» իբր վերադարձի կեղծ հիմքեր՝ նաև ապահովելով Արցախի էթնիկ զտումների և բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանումների հայելային կրկնությամբ գործեր»,- գրել է Արման Թաթոյանը։
17:58 26/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի պաշտպանության նախարարը ժամանել է Ադրբեջան
18:25 24/11/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանն Իրանի հետ սահմանին նոր անցակետեր է կառուցելու
22:32 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մինչ Հայաստանում ոմանք վախենում են գրել կամ արտաբերել Արցախ տեղանունը, Նախիջևանում Բաքվի վարչախումբը չի խորշում ՀՀ տարածքը կոչել «Արևմտյան Ադրբեջան»». Վարդան Ոսկանյան
21:50 23/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի մայրաքաղաքում մեկ օրում երկրորդ խոշոր հրդեհն է բռնկվել
14:53 23/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում թաղման ժամանակ տուն է փլուզվել. կա զոհ և 23 վիրավոր
18:22 22/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանն ու Վրաստանը քննարկում են ռազմական համագործակցության ընդլայնումը
16:49 22/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն «պատժում է» Ֆրանսիային. այդ երկրից որոշ արտադրանքների ներկրումն արգելել են

Азербайджанские власти создают искусственные основания для новой агрессии против Армении - Татоян 11/28/2023   10:38  |  Лента новостей
Азербайджанские власти создают искусственные основания для военных преступных действий и новых требований к Армении, используя ложные факты нового уровня. Начали приводить ложные примеры сел и городов. Об этом пишет учредитель фонда "Татоян", бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
"Наши исследования азербайджанской государственной политики выявили новые факты. В частности, они уже перешли к детальной фальсификации. На примере конкретных сел или городов Армении (например, в Сюнике или Гегаркунике) они «обосновывают» ложью то, что эти села и города «были опустошены в результате резни азербайджанцев армянами, а также жители были перемещены, лишены собственности армянами». Этот период, как правило, охватывает начало 20-го века до 1920-х годов, а затем фальсифицируются факты 1980-х годов», - отметил Татоян.
Как указал он, речь идет о последовательной политике, которая широко реализуется на всей территории Азербайджана и за ее пределами государственными и другими подвластными СМИ, обеспечивая широкомасштабную пропаганду.
«Этим, прежде всего, они не только не дают утихнуть ненависти и вражды в отношении армян в азербайджанском обществе, но и углубляют эту политику.  Другими словами, на первый взгляд поднимаются гуманитарные вопросы, но на самом деле под этой «гуманитарной» маской выдвигаются политические планы и основания для военной агрессии, Армении предъявляются новые территориальные требования. Это создает ложные основания для якобы возвращения «компенсаций и территориальных претензий» к Армении, «основания» для так называемой концепции «Западного Азербайджана», а также дается зеркальное отражение этнических чисток и массового насильственного перемещения населения совершенного в отношении Арцаха», - написал Татоян.
12:02 29/06/2023  |  КомментарийАзербайджан не только не отказался от своей политики армянофобии, но и углубил ее - Татоян
15:39 15/05/2023  |  КомментарийАзербайджан не ограничится Арцахом и не настроен на мир – Арман Татоян
16:24 12/05/2023  |  Лента новостейПравозащитник заявила о более 110 армянских пленных в Азербайджане
14:37 12/05/2023  |  Лента новостейАрмянские правозащитники рассказали о чудовищных зверствах азербайджанских ВС