Բաքվում ԱԳՆ են կանչվել ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի դեսպանության ներկայացուցիչները 11/28/2023 15:36 | Քաղաքական
Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարները, ինչպես նաև Բաքվում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը կանչվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ՝ երկրում AbzasMedia լրատվական պորտալի գործունեության հետ կապված։ Ըստ Ադրբեջանի իշխանությունների՝ այդ երկրներն աօպրինաբար գումարներ են փոխանցել ընդդիմադիր AbzasMedia կայքի ֆինանսավորման համար։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այս մասին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանն առանձին կանչվել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն։ Հանդիպումների ժամանակ նշվել է, որ AbzasMedia-ն այդ երկրներում գրանցված կազմակերպությունների աջակցությամբ անօրինական ֆինանսական գործարքներ է իրականացրել, ինչպես նաև նշված երկրների դեսպանությունները մասնակից են եղել այդ գործարքներին։ Այս ամենի վերաբերյալ այդ 3 երկրների դիվանագետներին խիստ գժգոհություն է փոխանցվել»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի կողմից ընդգծվել է, որ «Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), FreedomNow, New Democracy Fund և այլ կազմակերպություններ, խախտելով դրամաշնորհների տրամադրման կանոնները, իրականացրել են ֆինանսական ռեսուրսների անօրինական փոխանցումներ Ադրբեջանի տարածք՝ ապօրինի ներդրում ունենալով AbzasMedia-ի գործունեությանը»։

В МИД Азербайджана были вызваны временные поверенные в делах США и Германии и посол Франции 11/28/2023 16:03 | Международные новости
В МИД Азербайджана по отдельности были вызваны временные поверенные в делах США и Германии, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Франции.
Как сообщает пресс-служба этого ведомства, "на встречах было отмечено, что новостной портал AbzasMedia при участии организаций, зарегистрированных в этих странах, осуществлял незаконные финансовые операции, а также посольства указанных стран были вовлечены в эту деятельность, в связи с чем было выражено серьезное недовольство этой деятельностью. Было подчеркнуто, что Агентство международного развития США (USAID), FreedomNow, New Democracy Fund и другие организации, нарушая правила предоставления грантов, осуществляли незаконный перевод финансовых ресурсов на территорию Азербайджана, незаконный вклад в деятельность AbzasMedia".