ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Հայաստանի տարածքով ոչ խաղաղ ձևով առևտրային ճանապարհի բացումը. պետդեպի աշխատակից 11/28/2023   12:00  |  Քաղաքական
Եթե որոշում կայացվի Հայաստանի տարածքով հասնել առևտրային ճանապահի ոչ խաղաղ ճանապարհով, ապա ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի օգտագործել ցանկացած հնարավոր գործիք՝ նման առևտրային ճանապարհի ստեղծումը կանխելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը՝ ելույթ ունենալով լրագրողների համար հատուկ հեռախոսային ճեպազրույցում։
«Այժմ, ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասին, մենք տեսնում ենք իրական հնարավորություն Ադրբեջանի և Հայաստանի համար խաղաղության հասնելու համար: Մեզ ոգեշնչում է, որ կողմերը ուղղակիորեն և անուղղակիորեն շփվում են միմյանց հետ, և դրա միջոցով մենք իրական հնարավորություն ենք տեսնում ողջ տարածաշրջանի համար: Օրինակ՝ եթե առևտուրը Կենտրոնական Ասիայից Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքով գնա Թուրքիա, դա զգալի խթան կհանդիսանա այդ առևտրային ճանապարհի երկայնքով գտնվող բոլոր երկրների համար: Մենք կողջունենք դրա մաս կազմելու հնարավորությունը», - ասել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնյան։
Միևնույն ժամանակ, քարտուղարի օգնականը նշել է, որ եթե որոշում կայացվի դրան հասնել ոչ խաղաղ ճանապարհով, ապա իրենք պետք է օգտագործեն բոլոր հնարավոր գործիքները, որպեսզի կանխեն նման տեսակի առևտրային ճանապարհի ստեղծումը. «Մենք շատ պարզ հասկացնել ենք տվել կողմերին, թե ինչ ենք ակնկալում տեսնել: Նաև, թե ինչ հետևանքներ կունենա դրա հակադարձ շարժումը: Այնպես որ, կտեսնենք, թե ինչ կորոշեն կողմերը: Մենք գիտենք, որ նրանք շահագրգռվածություն են հայտնել հնարավորինս շուտ կնքել խաղաղության համաձայնագիր, և մենք շատ կցանկանայինք դա տեսնել»,- ասել է պետքարտուղարի օգնականը:
14:32 18/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ նախագահի թեկնածուները դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հայերի էթնիկ զտումը
20:08 17/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՍի Ցզինպինի հետ նույն սեղանի շուրջ նստելու տեղ կարելի էր ամրագրել 40 հազար դոլարով

США заявили о готовности не допустить создания силовым путем торгового маршрута через Армению 11/28/2023   09:46  |  Лента новостей
Если будет принято решение добиваться торгового маршрута через Армению немирным путем, то США придется использовать любые возможные инструменты, чтобы не допустить создания такого рода торгового маршрута. Об этом заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен, выступая на специальном телефонном брифинге для журналистов.
"Теперь, что касается Южного Кавказа, мы видим подлинную возможность достижения Азербайджаном и Арменией мира. Нас воодушевляет, что стороны общаются друг с другом напрямую и опосредованно. И за счет этого мы усматриваем подлинную возможность для всего региона получить выгоду. К примеру, если торговля сможет идти из Центральной Азии через Азербайджан и Армению в Турцию, то это было бы существенным стимулом для всех стран, расположенных на этом торговом маршруте. И мы бы приветствовали возможность быть частью этого", - заявил сотрудник американского внешнеполитического ведомства.
В то же время, отметил помощник госсекретаря, если будет принято решение добиваться этого немирными средствами, то им придется использовать любые возможные инструменты, чтобы не допустить создания такого рода торгового маршрута.
"Мы очень ясно давали понять сторонам, что именно надеемся увидеть. А также то, какими были бы последствия движений обратного рода. Так что посмотрим, что решат стороны. Мы знаем, что они выражали заинтересованность в скорейшем заключении мирного соглашения, и мы бы очень хотели это увидеть", - сказал помощник госсекретаря.