Բլինքենը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Փաշինյանի, Ալիեւի հետ 11/28/2023 09:59 | Քաղաքական
ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեվի հետ, որի մասին տեղեկություն է տրամադրել ամերիկյան կողմը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ-ի աջակցությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրին հասնելու ջանքերին։
Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և ընդգծել Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությունը մեծացնելու ջանքերը։
«Մենք աշխատում ենք աջակցելու նրա տեսլականի՝ բարեկեցիկ և ժողովրդավարական ապագայի համար», - ըստ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերի՝ ասել է Բլինքենը:
Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, թե գիտակցում են, որ երկարատև հակամարտության պատճառով տառապանք է պատճառվել ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին, և ընդգծել այն օգուտները, որոնք կբերի խաղաղությունը տարածաշրջանին:

Блинкен переговорил по телефону с Пашиняном и Алиевым 11/28/2023 10:19 | Политика
Госсекретарь США Энтони Блинкен переговорил по телефону с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом говорится в распространенных заявлениях руководителя пресс-службы Госдепартамента Мэттью Миллера.
В ходе телефонного разговора с Пашиняном обсуждалось содействие со стороны США усилий по достижению прочного и достойного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
Госсекретарь подтвердил постоянную поддержку Соединенными Штатами суверенитета и территориальной целостности Армении и обозначил усилия по расширению двустороннего сотрудничества с Арменией.
"Мы работаем над поддержкой ее видения процветающего и демократического будущего", - приводит слова Блинкена Миллер.
В разговоре с Алиевым госсекретарь США приветствовал его "стремление заключить прочное и достойное мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией". Госсекретарь США отметил, что "давний конфликт принес страдания как азербайджанцам, так и армянам", а также и подчеркнул преимущества, которые мир принесет региону.