ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է ՀՀ-ում իրականացվող զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությանն ուղղված բարեփոխումները 11/28/2023 16:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության անդամների հետ:
Կողմերը քննարկել են անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության հեռանկարներն ու ուղիները: Այս համատեքստում Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը, որպես ՀՀ-ԵՄ համագործակցության լավ օրինակ, իսկ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը, որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություն:
Ա. Գրիգորյանը նաև ընդգծել է ՀՀ-ում իրականացվող զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությանն ուղղված բարեփոխումները՝ կարևորել դրանք ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում:

Армения и ЕС обсуждают перспективы и пути двустороннего сотрудничества в сфере безопасности 11/28/2023   16:36  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 28 ноября встретился с членами совместной делегации генеральной дирекции Европейской службы внешних действий и Европейской комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению, миграции и внутренних дел, исследований и инноваций, международного партнерства.
Стороны обсудили перспективы и пути двустороннего сотрудничества между Арменией и ЕС в сфере безопасности. В этом контексте Армен Григорян расценил деятельность миссии гражданских наблюдателей Евросоюза как хороший пример сотрудничества между Арменией и ЕС, а взаимодействие РА-ЕС в рамках Европейского фонда мира - как перспективное направление кооперации.
Григорян также подчеркнул проводимые в Армении реформы, направленные на демократический контроль над Вооруженными силами РА, отметив их важность в рамках двустороннего сотрудничества РА-ЕС.
10:29 17/11/2023  |  Лента новостейАрмения и ЕС обсуждают возможностях расширения сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес
09:13 16/11/2023  |  Лента новостейАрмения и Евросоюз обсудили возможности расширения миссии ЕС и предоставления Еревану нелетального оружия