Հինգ օր լուր չունեինք ո՛չ որդուցս, ո՛չ իրենց 16 հոգանոց խմբից ․․․ միայն 5-րդ օրը երեկոյան զանգեց, պարզվեց՝ շրջափակման մեջ էին 11/27/2023 16:23 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Նվարդի ու Մարտիկի ընտանիքը երեք տարվա մեջ երկու անգամ տեղահանվել է։ 2020 թվականի հոկտեմբերին, երբ ադրբեջանցիներն օկուպացնում են Հադրութի շրջանը, թշնամուն է մնում նաև նրանց՝18 տարվա տքնաջան աշխատանքով կառուցած տունը։
«Թոռս հիվանդ էր, պիտի Երևան գայի։ Ուզում էի անպայման գալ, որ տեսնեմ՝ ինչով կարող եմ օգնել, բայց մեքենա չկար։ Մեր գյուղի՝ Ազոխի գլխավերևում, արդեն քանի օր անօդաչուներ էին պտտվում։ Հոկտեմբերի 3-ը կամ 4-ն էր, իմացանք, որ հարևան Տողից Երևան եկող մեքենա կա, հապճեպ դուրս եկա, որ հասցնեմ իրենց հետ գամ։ Անգամ մի ձեռք շոր չեմ վերցրել, միայն անձնագիրս գցել եմ պայուսակս ու դուրս վազել։ Գյուղի ներքի հատված չհասած՝ ինքնաթիռը սկսել է ռբմակոծել․ մտել եմ մի ծառի տակ, որ մի քիչ հանդարտվել է, նոր շարունակել եմ վազել։ Իմ հետևից ամուսինս վիրավորներին էր բերում․ Ստեփանակերտ պետք է հասցներ»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է կրկնակի տեղահանված Նվարդը։
Երևան հասնելուց երկու օր անց տեղեկանում է, որ Ազոխն ամբողջությամբ տարհանվել է․ թշնամին ոչ միայն ռմբակոծել էր գյուղը, այլև՝ ընդհուպ մոտեցել տներին։
«Էլ չեմ կարողացել հետ գնալ։ Ահավոր լուրեր էինք ստանում գյուղերից ու չգիտեինք՝ ո՞րն է ճիշտ, ու՞մ հավատալ, ո՞ւմ չհավատալ։ Ամուսինս՝ Մարտիկը, շտապօգնության մեքենա էր քշում, մեր ձորակից վիրավորներին հանում, հասցնում էր մոտակա հոսպիտալ։ Հոկտեմբերի 28-ին ինքն էլ վիրվորվեց․ գլխի շրջանում էր վիրավումն ու անմիջապես Երևան տեղափոխեցին։ Այդպես էլ տուն մտնել ինքն էլ չհասցրեց․ 18 տարվա ընթացքում մեր ամբողջ ստեղծածը մնաց թշնամուն»,-պատմում է մեր զրուցակիցը։
Կորցնելով Ազոխն ու այնտեղ թողնելով մի ամբողջ կյանք՝ բռնի տեղահանված ընտանիքը մի քանի ամիս Չարենցավանում մնալուց հետո տեղափոխվում է Ռուսաստան։ Այստեղ, սակայն, ընդամենը 1 տարի երեք ամիս են ապրում․ նրանց որդին՝ Էդգարը, որոշում է, որ Արցախում պետք է ծառայի․ ընտանիքը նորից վերադառնում է բզկտված, բայց դեռևս կանգուն Արցախ․
«Տղաս, դե, ծառայության է անցնում, մենք էլ փորձում ենք նորից տնավորվել, ամեն ինչ նորից զրոյից ենք սկսել։ Ես Ասկերանի միջնակարգ դպրոցում աշխատանքի եմ անցնում։ Բարեբախտաբար, կոլեկտիվը շատ ջերմ է ընդունում, այլապես չէի կարող աշխատել։ Հետո տեղափոխվում ենք Ստեփանակերտ․ այստեղ էլ Հադրութից տեղահանված աշակերտների համար բացված դպրոց եմ մտնում։ Դե, այդտեղ արդեն լրիվ հարազատ էր ամեն ինչ․․․ Մեր բարբառը, մեր ուսուցիչները․․․ Մինչև վերջին օրը՝ սեպտեմբերի 19-ն, այդտեղ եմ եղել»։
Պատերազմի բոթը դպրոցում է լսում Նվարդը․ առաջինը որդուց՝ Էդգարից է փորձում լուր իմանալ, բայց չի կարողանում․ կապ արդեն չկար․
«Պատերազմից մեկ ամիս առաջ էր բարձրացել դիրքեր, հերթափոխ չէին արել։ Որ սկսվեց, ոչ մի կերպ չէինք կարողանում կապվել։ Հինգ օր լուր չունեինք ո՛չ իրենից, ո՛չ իրենց 16 հոգանոց խմբից։ Աննկարագրելի ծանր վիճակում էինք․․․ Միայն 5-րդ օրը երեկոյան զանգեց, պարզվեց շրջափակման մեջ էին․․․»։
Զրուցակիցս անկեղծնում է՝ երկու անգամ ամեն ինչ կորցնելուց հետո դժվար է ոտքի կանգնելը, պետական աջակցություն պետք է լինի առնվազն բնակարանային ապահովման հարցում․ վարձավճարներն այնքան բարձր են, որ տեղահանվածների գերակշիռ մասը, դեռևս չգտնելով նաև աշխատանք, այս պայմաններում ուղղակի չեն կարող գոյատևել։

Ни одной весточки от сына за пять дней – история арцахцев, прошедших через ад 11/27/2023   17:33  |  Геноцид в Арцахе
Семья Нвард и Мартика дважды за три года была вынуждена покинуть свой родной очаг. Когда в октябре 2020 года азербайджанцы оккупировали Гадрутский район Республики Арцах, враг также завладел их домом, который они построили за 18 лет усердного труда.
"Внук мой заболел, я должна  была ехать в Ереван, чтобы узнать, чем я могу помочь, но машины не было. Над нашим Азохом,  уже барражировали несколько беспилотников. 3 или 4 октября мы узнали, что из соседнего Тога в Ереван отправляется машина. Я впопыхах выбежала, чтобы успеть с ними выехать. Я даже не успела захватить с собой одежду. Я лишь бросила в сумку паспорт и выбежала. Не успели мы доехать до нижней части села, как с самолета стали бомбить. Я укрылась под деревом. Как только успокоилось, я стала бежать. За мной мой муж выводил раненых, которых должен был довезти до Степанакерта", - рассказала «ФактИнфо» вынужденная переселенка из Арцаха Нвард.
Спустя два дня после приезда в Ереван она узнает, что весь Азох был эвакуирован, враг не только разбомбил село, но и подошел вплотную к жилым домам.
"Я не смогла вернуться обратно. Страшные вести поступали из деревни, и мы не знали, чему и кому верить. Муж мой Мартик водил машину скорой помощи, выводил раненых с нашего ущелья и вез их в ближайший госпиталь. 28 октября он был ранен в голову, его немедленно доставили в Ереван. Он тоже так и не успел войти в дом. Все, что нами было создано за 18 лет, досталось врагу", - рассказывает собеседница агентства.
Потеряв Азох и оставив там целую жизнь, семья вынужденных переселенцев на несколько месяцев обосновалась в Чаренцаване, после чего переехала в Россию. Здесь, однако, они прожили всего год и три месяца. Их сын Эдгар решает, что должен служить в Арцахе. И семья снова возвращается обратно в израненный, но все еще стойкий Арцах.
"Сын мой поступает на службу, а мы пытаемся снова начать все с нуля. Я устраиваюсь на работу в среднюю школу в Аскеране. К счастью, коллектив меня тепло принял, иначе я бы не смогла работать. Затем мы перебираемся в Степанакерт, где я начинаю преподавать для учеников, насильственно перемещенных из Гадрута. Там все было совершенно родное…Наш диалект, наши учителя…до последнего дня, 19 сентября, я была там", - вспоминает она.
Страшную весть о войне Нвард узнала в школе: она пытается разузнать хоть что-то о сыне Эдгаре, но тщетно – связи уже не было.
"За месяц до войны он поднялся на позиции, пересменки не было. Когда началось, нам никак не удавалось с ним связаться. В течение пяти дней у нас не было вестей ни от него, ни от группы из 16 человек. Словами не описать, в каком тяжелом состоянии мы были. Только на пятый день, вечером он позвонил. Выяснилось, что он был в окружении…", - рассказала она.