Քննիչ հանձնաժողովը Սամվել Բաբայանին կլսի նոյեմբերի 29-ին. Նա չի ցանկացել, որ նիստը դռնբաց լինի 11/27/2023   14:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը հրավիրվել է ՀՀ ԱԺ 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողով։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի անդամ ՔՊ-ական պարգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը։
«Նախնական պայմանավորվածություն կա, որ Սամվել Բաբայանի մասնակցությամբ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 29-ին։ Մենք ենք հրավիրել, Սամվել Բաբայանի անունը ներառված է այն ցանկի մեջ, որոնց մենք նպատակահարմար ենք գտել լսել»,- նշել է նա։
Գ.Մելքոնյանը փոխանցմամբ՝ Սամվել Բաբայանի հարցաքննությունը ևս դռնփակ է տեղի ունենալու։ Հարցին, որ Սամվել Բաբայանի ցանկության դեպքում հնարավոր է, արդյոք, նիստի մի մասը դռնբաց անցկացնել՝ Մելքոնյանն արձագանքեց, որ այդ ամենը գաղտնի է։ «Չեմ կարծում, որ կբացենք»։
Իսկ, թե ինչպես է ստացվում, որ Նիկոլ Փաշինյանի ու Դավիթ Տոնոյանի դեպքում հանձնաժողովի նիստի մի մասը դռնբաց կազմակերպվեց, իսկ մյուսների դեպքում՝ ոչ, արդյոք անհավասար պայմաններ չեն ստեղծվում հարցին ի պատասխան Մելքոնյանը նշեց. արձագանքեց. «Ուրիշ բաներ եք խոսում, եթե մարդը չի ցանկանում, որ իրեն բաց լսենք՝ ի՞նչ անենք, ասենք՝ չէ, պիտի բա՞ց խոսես»։
Դեռեւս Դավիթ Տոնոյանի հարցաքննությունից հետո արդեն տեղեկություն կար, որ հանձնաժողովը նաեւ Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին է հրավիրել, սակայն մինչ օրս վերջինս չի ներկայացել։
Մելքոնյանն ասաց, որ նրա գալու վերաբերյալ խոսակցությունները դեռ ավարտված չեն։ «Որոշ խնդիրներ կան, քննչական գործողություններ էին կատարվում, ես տեղյակ չեմ այդ խնդիրները վերացել են, թե ոչ, որ նա կարողանա գալ։ Ամեն դեպքում՝ դեռ հստակ չէ, թե երբ կգա»։
15:48 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔննիչ հանձնաժողով այցելելու ցանկություն են հայտնել Սամվել Բաբայանը և Հադրութի դիվիզիայի հրամանատարը․ Քոչարյան
17:32 22/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի իշխանությունների թիկունքում ադրբեջանցիների հետ բանակցություններ վարելու Սամվել Բաբայանի հայտարարության մեջ ՀՀ իրավապահները հանցակազմ չեն տեսնում
08:11 22/11/2023  |  ՄամուլՍամվել Բաբայանի դեմ քրեական վարույթ չի հարուցվել․ «Հրապարակ»
08:01 22/11/2023  |  ՄամուլՄիայն բոցաշունչ ելույթներ. քննիչ հանձնաժողովը ոչ մի բացահայտում չի արել. «Ժողովուրդ»
11:31 09/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծել Հատուկ ծրագրերի կոմիտե և օժտել Ադրբեջանի հետ բանակցելու իրավազորությամբ․ Սամվել Բաբայանի կուսակցություն
23:06 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը մերժել է Սամվել Բաբայանի հետ բանակցություններ վարել․ Շահրամանյան
08:18 26/10/2023  |  ՄամուլՍամվել Բաբայանին մրցակիցներ են հայտնվել․ «Հրապարակ»
07:55 26/10/2023  |  ՄամուլՀերթը Սամվել Բաբայանինն է. «Ժողովուրդ»
17:35 23/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Բաբայանը հարվածեց լրագրողի միկրոֆոնին
19:29 21/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Բաբայանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Գուրգեն Արսենյանը՝ միասին ուրախ զբոսնելիս

Следственная комиссия НС Армении выслушает Самвела Бабаяна 29 ноября: он не пожелал, чтобы заседание было открытым 11/27/2023   14:36  |  Лента новостей
Бывший командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвел Бабаян приглашен на заседание следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны. Об этом "ФактИнфо" сообщил член комиссии, депутат от правящей парламентской фракции "Гражданский договор" Гурген Мелконян.
"Есть предварительная договоренность о том, что заседание с участием Самвела Бабаяна состоится 29 ноября. Мы пригласили, имя Самвела Бабаяна внесено в тот перечень лиц, которых мы сочли целесообразным выслушать", - отметил он.
По словам Мелконяна, допрос Самвела Бабаяна также пройдет в закрытом режиме. В ответ на вопрос о возможности проведения части заседания в открытом режиме при желании Самвела Бабаяна, Мелконян отметил, что "что все это конфиденциально". "Не думаю, что откроем", - сказал он.
В ответ же на вопрос о том, что не создаются ли тем самым неравные условия с учетом организации открытых частей заседаний с участием премьера Армении Никола Пашиняна и бывшего министра обороны РА Давида Тонояна, Мелконян заявил: "Вы говорите о другом".
"Если человек не желает, что его выслушали в отрытом режиме, то что нам делать? Мы что должны ему сказать: нет, ты должен открыто говорить", - отреагировал Мелконян.
После допроса Давида Тонояна уже была информация, что комиссия пригласила и бывшего командующего Армией обороны Джалала Арутюняна, однако он до сих пор не явился на заседание.
Мелконян сообщил, что переговоры по его явке еще не завершены.
"Есть определенные проблемы, проводились следственные действия. Мне неизвестно, были ли устранены эти проблемы, чтобы он смог явиться. В любом случае, пока не ясно, когда он придет", - добавил он.