«Դարձրո՛ւ պետությունդ քո երազածը և դարձի՛ր նման քո պետությանը՝ ազատ, ուժեղ, բարեկեցիկ, երջանիկ». Վարչապետը ներկա է գտնվել Երևանի թիվ 122 նորակառույց դպրոցի բացմանը 11/27/2023   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Երևանի Ալեքսանդր Բլոկի անվան նորակառույց թիվ 122 դպրոց և ծանոթացել աշակերտների համար ստեղծված պայմաններին:
Դպրոցի շինարարությունը մեկնարկել է 2021 հունվարին: Ներկայումս այստեղ սովորում է  821 աշակերտ։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում: Ընդհանուր առմամբ դպրոցի կառուցմանը տրամադրվել է 1 մլրդ 948 մլն դրամ:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և ընդգծել իրադարձության կարևորությունը. «Ընդունված է համարել, որ  կարևոր իրադարձությունները տեղի են ունենում կառավարական շենքերում, ինչը սխալ չէ իհարկե, բայց ես հավատում եմ, որ երկարաժամկետ ռազմավարական  առումով  մեր երկրի ապագայի համար ամենակարևոր իրադարձությունները տեղի են ունենում այսպիսի շենքերում՝ այն դպրոցներում, մանկապարտեզներում, որտեղ ձևավորվում են մեր երկրի ապագայի մասին պատկերացումներն այն մարդկանց մտքում, ովքեր պիտի իրագործեն այդ պատկերացումները: Եվ այս առումով նման դպրոցների ստեղծումը, ֆիզիկական պատշաճ միջավայրի ձևավորումը չափազանց կարևոր է, որովհետև բազմիցս եմ ասել՝ քաղաքաշինությունը և քաղաքաշինական օբյեկտները մեր մտածողության վրա ուղիղ ազդեցություն ունեցող գործոններ են, որոնք երբեք չպետք է թերագնահատել»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր  նպաստել են դպրոցի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն  է հայտնել  նաև Ասիական զարգացման բանկին  համագործակցության համար և հույս հայտնել, որ արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի, կզարգանա: Դիմելով աշակերտներին՝ վարչապետը նշել է. «Այսօր դպրոցը մենք հանձնում ենք ձեզ և իրականում շենքը դուք պետք է ապրեցնեք: Եվ ուզում եմ, որ ամեն օրվա հետ այս շենքի պատերը ներծծվեն Հայաստանի Հանրապետությունով, Հայաստանի Հանրապետության գիտակցությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելով և ըմբռնելով, Հայաստանի Հանրապետությունն առանցքում ունենալով: Սա չափազանց կարևոր է: Ես նաև ուզում եմ, որ մենք մեր բոլոր դպրոցներում կարողանանք ապահովել հետևյալ պայմանները՝  յուրաքանչյուր աշակերտ այստեղից դուրս գա ֆիզիկապես ուժեղ, մտքով ուժեղ և հոգեբանորեն ուժեղ: Երեք գործոններն էլ չափազանց կարևորում եմ: Շատ կարևորում եմ, որ մենք ի վիճակի լինենք  բացահայտել, զարգացնել յուրաքանչյուր երեխայի տաղանդը, որովհետև հավատում եմ և դա իրողություն է, որ յուրաքանչյուր երեխա բացառիկ տաղանդ է: Մենք պետք է կարողանանք դպրոցը դարձնել այդ տաղանդների բացահայտման և զարգացման հարթակ, սա է, իմ պատկերացմամբ, դպրոցի ամենամեծ առաքելությունը»:
Անդրադառնալով հայրենիք, հայրենասիրություն թեմաներին՝ վարչապետը նշել է, որ վերջին շրջանում շատ է քննարկվում հայրենիքը, հայրենասիրությունը, հայրենասիրության նոր մոդելը. «Խոսքս ուզում եմ ավարտել մի այսպիսի տեքստով, որը նպատակ ունի թեզ առաջարկել հայրենասիրության նոր մոդելի և նոր պատկերացումների վերաբերյալ: Ես ուզում այս թեզը, այս պարբերությունը թողնել ձեզ և հույս ունենալ, որ այն ձեզ մտածելու առիթ կտա: Իսկ թեզը հետևյալն է.
«Հայրենիքը պետությունն է:
Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ,
ուժեղացրո՛ւ պետությունդ:
Այն ստեղծել ես դու: Քո որևէ նախնի ուղիղ կապ ունի հենց այս պետության հետ:
Սրանով է Հայաստանի Հանրապետությունը տարբերվում մնացած պետություններից:
Այն քո ժառանգությունն է, քո զավակների ժառանգությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը քո և/կամ քո նախնիների աշխատանքի արդյունք է:
Այստեղ ապրելու կանոնները դու ես որոշում:
Դարձրո՛ւ պետությունդ քո երազածը և դարձի՛ր նման քո պետությանը. ազա՛տ, ուժե՛ղ, բարեկեցի՛կ, երջանի՛կ»:
Շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում եմ ձեզ և մեր պետությանը լինել ազատ, ուժեղ, բարեկեցիկ, երջանիկ»:
16:25 24/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի ասուլիսի հիմնական միտքը. Հայրապետյան
16:08 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ ընդունում, որ Սյունիքը կամ Մեղրին անջատում են որպես խոցելի գոտի. Փաշինյան

"Любишь родину - укрепляй государство": Пашинян присутствовал на открытии нового здания ереванской школу № 122 11/27/2023   16:07  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил вновь построенную ереванскую школу № 122 имени Александра Блока и ознакомился с созданными для учащихся условиями. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Строительство школы началось в январе 2021 года. В настоящее время здесь обучается 821 ученик. Строительные работы проводились в рамках Программы повышения сейсмической безопасности Азиатского банка развития. В целом на строительство школы было выделено 1 млрд 948 млн драмов.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием школы и подчеркнул важность этого события: “Принято считать, что важные события происходят в правительственных зданиях, что, конечно, не неправильно, однако я верю, что самые важные события для будущего нашей страны в долгосрочном стратегическом плане происходят именно в таких зданиях - в школах, детских садах, где происходит формирование видения будущего нашей страны в сознании людей, которые будут реализовывать эти видения. И в этой связи создание таких школ, формирование подходящей физической среды чрезвычайно важно, поскольку я много раз говорил, что градостроительство и градостроительные объекты – это факторы, оказывающие непосредственное влияние на наше мышление, и их никогда не нужно недооценивать”.
Премьер-министр поблагодарил всех, кто внес свой вклад в строительство школы. Глава правительства также поблагодарил Азиатский банк развития за сотрудничество и выразил надежду, что эффективное сотрудничество будет продолжаться и развиваться. Обращаясь к ученикам, премьер-министр отметил: “Сегодня мы передаем вам школу, но, по сути, именно вы должны оживить здание. И я хочу, чтобы стены этого здания с каждым днем все больше впитывались Республикой Армения, сознанием Республики Армения, познанием и пониманием Республики Армения, имели в своей основе Республику Армения. Это чрезвычайно важно. Я также хочу, чтобы мы смогли обеспечить во всех наших школах следующие условия: каждый ученик выходил отсюда сильными в интеллектуальном, физическом и психологическом плане. Я высоко ценю все три фактора. Я придаю большое значение тому, чтобы мы были способны раскрыть и развить талант каждого ребенка, потому что считаю и это факт, что каждый ребенок – это исключительный талант. Мы должны суметь сделать школу платформой для раскрытия и развития этих талантов, и в этом, на мой взгляд, самая большая миссия школы”.
Коснувшись темы родины и патриотизма, премьер-министр отметил, что в последнее время много обсуждаются родина, патриотизм и новая модель патриотизма: “Я хочу закончить свое выступление таким текстом, целью которого является выдвижение тезиса о новой модели и новых идеях относительно патриотизма. Я хочу представить этот тезис, этот абзац, и надеюсь, что он даст вам пищу для размышлений. А тезис заключается в следующем:
«Родина – это государство.
Любишь родину - укрепляй государство!
Его создали вы. Кто-либо из твоих предков имеет прямое отношение к этому государству.
Именно это отличает Республику Армения от других государств.
Это твое наследие, наследие твоих детей.
Республика Армения – результат твоего труда и/или труда твоих предков.
Ты сам устанавливаешь правила жизни здесь.
Сделай свое государство таким, каким ты мечтаешь, и стань похожим на свое государство: свободным, сильным, благополучным, счастливым!»
Поздравляю всех и желаю вам и нашему государству быть свободными, сильными, благополучными, счастливыми!”