Ռուսական կողմին հրավիրել ենք կոնսուլտացիաների՝ քննարկելու եթերում արձանագրված որոշակի խնդիրները. Փաշինյանը՝ ռուսական ալիքները փակելու մասին (տեսանյութ) 11/24/2023 15:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 2020 թ-ի դեկտեմբերի 30-ից գործում է համաձայնագիր՝ ՀՀ և ՌԴ զանգվածային հեռահաղորդակցման ոլորտում համագործակցության մասին, այս պայմանագրով կարգավորվում են մեր հարաբերությունները՝ Հայաստանում ռուսական և Ռուսաստանում հայկական հեռուստաալիքների հեռարձակման պայմանների վերաբերյալ։ Այս մասին ուղիղ եթերում քաղաքացիների տեսահարցերին պատասխանելու ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով քաղաքացիներից մեկի հարցին, թե երբ են արգելելու ռուսական հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը Հայաստանում։
«Այնտեղ հստակ կարգավորում կա, որ երկրի ներքին գործերին միջամտելու և երկրում ներքաղաքական իրավիճակը ապակայունացնելու ուղղությամբ ջանքեր չպետք է գործադրվեն։
Մեր պետական ինստիտուտները, ՀՌԱՀ-ը և ԲՏԱ նախարարությունը վերջին ամիսների արձանագրել են որոշակի խնդիրներ, որոնք, մեր կարծիքով, խախտում են նշված պայմանագիրը։ Հաշվի առնելով ՀՀ և ՌԴ-ի միջև առկա բարեկամական հարաբերությունները, մենք՝ ԲՏԱ նախարարությունը, պաշտոնական նամակով ռուսական կողմին հրավիրել է կոնսուլտացիաների, որպեսզի այս իրադրությունը քննարկենք և հասկանանք, թե ինչպիսին պետք է լինեն ելքերը։ Հույս ունեմ, որ այս խորհրդակցությունները արագ տեղի կունենան, որպեսզի այս հարցը կարողանանք նորմալ բարեկամական մթնոլորտում կարգավորել»։

Пашиняна спросили, когда власти Армении запретят вещание российских каналов в стране 11/24/2023   15:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на вопрос одного из граждан, который поинтересовался у главы правительства, когда запретят или ограничат вещание российских каналов в стране.
Пашинян отметил, что между Арменией и Россией с 30 декабря 2020 г. действует соглашение о сотрудничестве в сфере массовых телекоммуникаций. Оно регулирует трансляцию российских каналов в Армении и армянских - в РФ.
"Там есть четкое положение, согласно которому не должны прилагаться усилия по вмешательству во внутренние дела, дестабилизации ситуации внутри страны. И наши государственные институты, Комиссия по телевидению и радио и министерство высокотехнологической промышленности зафиксировали в последние месяцы определенные проблемы, которые, по нашему мнению, нарушают упомянутый договор", - заявил Никол Пашинян, отвечая на вопросы граждан в прямом эфире.
По его словам, принимая во внимание дружеские отношения между Арменией и Россией, министерство высоких технологий в официальном письме пригласило российскую сторону для консультаций, чтобы обсудить эту ситуацию и понять, какими должны быть результаты или выводы. «Надеюсь, что эти консультации состоятся как можно скорее, чтобы мы могли урегулировать этот вопрос в нормальной дружеской атмосфере", - сказал Пашинян.