Արցախում թողած գույքի իրավունքը չի վտանգվի, եթե հաշվառման հասցեն փոխվի. Սահակյան 11/24/2023   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում թողած գույքի նկատմամբ իրավունքը չի վտանգվի, եթե անձի հաշվառման հասցեն փոխվի։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս պնդումն է արել միջազգային իրավունքի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանը` անդրադառնալով սոցցանցերում հնչող մտահոգությանը, թե ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ է հաշվառման այլ հասցե, որը կզրկի Արցախում ունեցած գույքի իրավունքից։
«Այդ մտավախությունները տեղին չեն, քանի որ սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը կապված չէ բնակության կամ քաղաքացիության իրավունքների հետ. քանի դեռ արցախցիները պահպանում են սեփականության իրավունքի իրենց վկայականները, նրանք շարունակում են օգտվել իրենց նախկին իրավունքներից», - ընդգծել է Սահակյանը։
Նրա խոսքով` եթե անգամ Ադրբեջանը, ոչ օրինական հիմքերով ակտեր ընդունելով, այդ սեփականությունը փոխանցի 3–րդ անձանց, միևնույնն է` արցախցիների սեփականության իրավունքը պաշտպանված է։ Սահակյանը վստահեցրել է` արցախցիներն այդ գույքը տիրապետելու, դրան հասանելիություն ունենալու, տնօրինելու լիարժեք իրավասություններ ունեն։
«Արցախցիներն այս պահին զրկված են այդ իրավասություններից, բայց այս իրավունքի վերականգնման միջոցներ կան, որոնցից մեկը ՄԻԵԴ–ն է։ Այդ հարցերը կարող են միջպետական գանգատի շրջանակում բարձրաձայնվել, և Ադրբեջանը պետք է փոխհատուցում տրամադրի»,– նշել է Սահակյանը։
Շարունակությունը՝ սկզբնաղբյուրում։
21:34 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱռավոտյան Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավարը հրահանգեց Թաղավարդն ու Կարմիր Շուկան տարհանել․ էդ պահին ադրբեջանցիները ռմբակոծում են ռուսների պոստը, աննկարագրելի աղմուկ, լացուկոծ էր. պահեստազորի փոխգնդապետ
19:51 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանը բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրվող օգնության, բնակարանային տարածքների տրամադրման հարցերը
12:21 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից բռնի տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցության գումարների մի մասը կվճարվի միջազգային կազմակերպությունների տրամադրած գումարներից
20:12 22/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՓոքրուց լսել եմ, որ Մարտունին թուրքի ոտք տեսած չկա․այդ գաղափարով ենք մեծացել ու այս անգամ էլ չկարողացան գրավել․ մեր դուրս գալուց հետո միայն թշնամին մտավ քաղաք․ Արցախից բռնի տեղահանված
15:35 22/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱրցախի պետական համալսարանի գործունեությունը հոկտեմբերի 1-ից դադարեցված է․ դասախոսների շուրջ 95 տոկոսն անգործ է մնացել
12:58 22/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը 40 տոննա մարդասիրական օգնություն է ուղարկում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին
20:12 21/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՆորածին արցախցիներին սոցքարտերի տրամադրումը ձգձգում են, նպաստներն էլ անորոշ է, թե երբ կտան
19:00 21/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԵրանի եմ տալիս բլոկադայի օրերին, որ թեկուզ գարի ու սիսեռ էինք աղում, ուտում, բայց երեխուս մոտ էի․ Բռնի տեղահանված ընտանիքը Ծաղկունքում է, որդու շիրիմը՝ Կարմիր Շուկայում
18:05 21/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շրջանառվում է ԼՂ-ի կողմից ուսման վճարի փոխհատուցում ստացած ուսանողների աջակցության կարգը». Սարգիս Հայոցյան

Смена прописки не может повлиять на реализацию права арцахцев на собственность – юрист 11/24/2023   12:48  |  Лента новостей
Смена регистрации по месту жительства не может повлиять на реализацию права карабахцев на собственность. Об этом в беседе с корреспондентом Sputnik Армения заявила специалист по международному праву Сирануш Саакян.
Издание напоминает, что ранее в СМИ появилась информация о том, что карабахцы опасаются выписываться из своих домов в Нагорном Карабахе из страха лишиться права на собственность.
"Даже если Азербайджан на незаконном основании передаст их право на собственность другим лицам, то оно все равно гарантированно защищено. У них сохраняются права на распоряжение этим имуществом и доступ к нему", – отметила юрист.
Сейчас карабахцы лишены возможности реализовать право на собственность из-за вопросов безопасности, однако его можно восстановить в международных правовых инстанциях, в том числе в Европейском суде по правам человека.
По ее словам, армянская сторона может подать межгосударственную жалобу и потребовать от Азербайджана компенсации, либо обеспечения реализации прав жителей Нагорного Карабаха. В этом контексте правозащитник напомнила о деле "Саркисян против Азербайджана", по которому ЕСПЧ обязал выплатить 5000 евро бывшему жителю села Гюлистан Шаумянского района Нагорного Карабаха Минасу Саркисяну, а также компенсировать судебные затраты.
"Право на собственность не связано с местом жительства или регистрацией. Но гражданство может повлиять на реализацию права на возвращение. Все беженцы имеют право на возвращение, однако при смене гражданства оно может быть утрачено", – сказала юрист.
Эксперт напомнила о решении Международного суда ООН, которое обязывает Баку сохранить архивы. Но если даже Баку их уничтожит, то у армянской стороны они скорее всего есть, считает юрист.
"То, что республика непризнанная, не влияет на правомерность принятых актов. Мeждународное право подразумевает, что граждане непризнанных государств не должны жить в правовом вакууме. Все страны мира должны признавать свидетельства о собственности, рождении, смерти, брака граждан непризнанных республик", – пояснила Саакян.